پنج شنبه, خرداد ۲, ۱۳۹۸

خبر مهم ناطقی در خصوص برگزاری رویدادهای استارتاپی/ مهمترین اولویت بخش تعاون چیست؟

برگزاری رویدادهای استارتاپی در جهان اتفاقی معمول است اما شاید این سئوال ایجاد شود که این رویدادها به چه صورتی است؟

اشتغالزایی همچنان از مهمترین اولویت های در دستور کار بخش تعاون در سال جاری است.

علیرضا ناطقی، مدیر کل دفتر تعاونی های خدماتی با اعلام این مطلب در گفتگو با تعاون آنلاین افزود: برای اجرایی شدن این هدف تشکیل تعاونی های با کیفیت همچنان مد نظر قرار دارد .

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در کنار تشکیل تعاونی های توسعه عمران شهرستان‌ها ، اتفاقات تازه و جدیدی در حوزه تعاون در راه است، گفت: قصد داریم اولین رویدادهای استارتاپی بخش تعاون را برگزار کنیم که مسلما تاثیر این اتفاقات ، بر فضای کسب و کار محسوس خواهد بود.

وی در توضیح این مطلب افزود: برگزاری رویدادهای استارتاپی در جهان اتفاقی معمول است اما شاید این سئوال ایجاد شود که این رویدادها به چه صورتی است؟  فکر کنید سه روز برنامه تدارک دیده می‌شود و جوانان علاقه‌مند یا صاحب ایده گرد هم می آیند تا نشان دهند چه در چنته دارند. بگذارید مشخص تر توضیح دهم .

او اضافه کرد: فرض کنید در حوزه گردشگری جوانان، سرمایه گذاران و تماشاچیان می ایند تا یک اتفاق بزرگ رقم بزنند. در این حالت ایده ها از طریق کار تیمی به حداقل محصول قابل تولید یا خدمت قابل تولید تبدیل می شوند . انشاالله در سال اینده این اتفاق رخ خواهد داد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا این استارتاپ تنها برای بخش تعاونی تدارک دیده می شود؟ ادامه داد: بله. تصور کنید اعلام می کنند جوانان صاحب ایده در بخش گردشگری یا آی تی و … بایند . این جوانان برای حضور در این ایونت ثبت نام می کنند و مبلغی را نیز می پردازند . سپس سرمایه گذاران و خریداران این ایده نیز با حضور در کنار جوانان اماده خرید خدمت می شوند . این اتفاقی معمولی در دنیاست .

ناطقی گفت: بسیاری از این ایونت ها می تواند شرایط را برای جوانان خلاق مهیا کند و راه را برایشان باز کند که از طریق فروش یا سهیم شدن در فرآیند تولید ایده هایشان ، صاحب درآمد شوند . حالا وقتی صد نفر صاحب ایده در یک حوزه مشخص گرد هم می‌آیند، اتفاقات بزرگ رخ می دهد . آنها به گروه های هشت تا ۱۰ نفره یا کمی بیشتر و کمتر تقسیم می شوند و تلاش می کنند یک ایده را به حداقل محصول یا خدمت قابل ساخت تبدیل کنند حالا سرمایه گذاری که ببیند این محصول یا خدمت به کارش می‌آید آن را خریداری خواهد کرد.

مدیر کل دفتر تعاونی های خدماتی افزود: من امیدوارم همه بخش ها به ما کمک کنند تا این ایده را عملیاتی کنیم . برگزاری حتی صد ایونت در سال برای ما که کشوری در حال توسعه هستیم، کم است پس باید قدر این موقعیت و نیروی جوان را بدانیم .  متاسفانه در ایران به این ظرفیت مهم اصلا توجه نمی شود و شاید در طول سال حتی یک ایونت استارتاپی نیز برگزار نکنیم در حالی که می توانیم از این طریق پلی بین صاجبان ایده و سرمایه گذاران ایجاد کنیم تا نیازهای خود و ایده های موجود را شناسایی نمایند . اقتصاد ایران رو به پیشرفت است و باید از این فرصت ها بهره ببرد.

او تاکید کرد: ما نیز تلاش می کنیم که این امکان را در  سال جاری مهیا نماییم و کمک و مساعدت همه بخش ها در سال آینده را انتظار داریم. در این صورت سال ۱۳۹۷ برای ما سالی پرکار و پرامید خواهد بود . می توانیم زمینه های ظهور خلاقیت جوانان را مهیا کنیم و با فراهم کردن بستر امکان فعالیت موثر را به آنها بدهیم.

4 دیدگاه ها

درج دیدگاه