صفحه اصلی منهای تعاون خبر روز دلار بر طبل گرانی می کوبد/ یورو روی دلار و پوند را...

دلار بر طبل گرانی می کوبد/ یورو روی دلار و پوند را کم کرد

در حالی که برخی کارشناسان بر این اعتقادند که قیمت دلار واقعی نیست و به زودی بازگشت قیمت ها به ۴۵۰۰ تومان در بازار آغاز خواهد شد اما بازار روند رو به رشد قیمت را در روزهای جاری همچنان تجربه می کند. به گزارش تعاون آنلاین، مقایسه روند قیمت سه ارز مهم  یعنی دلار، یورو، […]

در حالی که برخی کارشناسان بر این اعتقادند که قیمت دلار واقعی نیست و به زودی بازگشت قیمت ها به ۴۵۰۰ تومان در بازار آغاز خواهد شد اما بازار روند رو به رشد قیمت را در روزهای جاری همچنان تجربه می کند.

به گزارش تعاون آنلاین، مقایسه روند قیمت سه ارز مهم  یعنی دلار، یورو، پوند در بازار نشان می‌دهد که یورو با ۹۰۰ تومان افزایش در یک ماه گذشته بیشترین افزایش قیمت را نسبت به دلار و پوند داشته و پس از آن پوند با ۸۰۰ تومان و دلار با ۵۰۰ تومان افزایش قیمت در رتبه‌های بعدی افزایش قیمت قرار دارند.

قیمت دلار در بازار ارز به عنوان شاخص اصلی در این بازار ، روندی رو به افزایش را در یک ماه اخیر تجربه کرده است . در حالی که برخی وعده ها بر کاهش قیمت دلار استوار بود اما همچنان قیمت ها در حال افزایش هستند. دلار در بازار آزاد حتی رکورد ۴۸۰۰ تومان را شکسته و در نتیجه نگرانی هایی را بابت بازگرداندن بی ثباتی به بازار ایجاد کرده است.

بررسی ها نشان می دهد دلار آمریکا از ۱۵ دی تا ۱۵ بهمن ماه سال جاری در کمترین نرخ خود حدود ۴۳۰۰ تومان در بازار عرضه شد و در بالاترین قیمت به ۴۸۰۰ تومان رسید تا در مجموع در این بازه زمانی ۵۰۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرده باشد.

اما یورو از ارزهای مهمی است که بسیاری از معاملات خارجی ایران امروزه با آن انجام می‌شود و اهمیت آن در بازار کمتر از دلار نیست. این ارز در فاصله یک ماهه (نیمه دی تا نیمه بهمن) در پایین‌ترین نرخ، حدود ۵۲۰۰ تومان در بازار آزاد فروخته شد و در بیشترین نرخ در روزهای اخیر به ۶۱۰۰ تومان رسید تا ۹۰۰ تومان افزایش قیمت را در این مدت پشت سر گذاشته باشد.

از سوی دیگر پوند انگلستان هم وضعیت مشابه دلار و یورو در این یک ماه اخیر داشته است. این نوع ارز در نیمه دوم دی ماه حدود ۵۹۰۰ تومان فروخته شد و در ۱۵ بهمن به حدود ۶۷۰۰ تومان رسید تا پوند انگلستان هم در این بازه زمانی ۸۰۰ تومان افزایش قیمت پیدا کند.

مقایسه روند قیمتی این سه ارز در بازار نشان می‌دهد یورو با سرعت بیشتری در جهت افزایش حرکت کرده و در مقایسه با دلار ۴۰۰ تومان بیشتر در یک ماه اخیر گران شده است. بعد از یورو پوند قرار دارد که ۸۰۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرده و در دلار در جایگاه سوم از لحاظ میزان افزایش قیمت قرار دارد اما بیشترین توجهات را به خود جلب کرده است.

به نظر می‌رسد که بازار ارز یکی از بی‌ثبات‌ترین و غیر قابل پیش‌بینی‌ترین دوره‌های خود را سپری می‌کند؛ به طوری که امکان برنامه‌ریزی و پیش‌بینی را از فعالان اقتصادی از جمله صادرکنندگان، واردکنندگان و تولیدکنندگان گرفته است.

درج دیدگاه