پاسخ همتی به سؤالات درباره حذف ۴ صفر از پول ملی/ صفرها کِی از اسکناس ها پاک می‌شوند؟

حذف ۴ صفر از پول ملی که از چند روز قبل و همزمان با رونمایی از ایران‌چک‌های جدید به سوژه جدید جامعه و رسانه‌ها تبدیل شد، با سؤالاتی از سوی موافقان و مخالفان این طرح همراه شده است.

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در تشریح برنامه بانک مرکزی برای حذف ۴ صفر از پول ملی اعلام کرد که این فرایند ۲ سال طول می‌کشد و نیازمند تصویب دولت و مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش تعاون آنلاین، حذف ۴ صفر از پول ملی که از چند روز قبل و همزمان با رونمایی از ایران‌چک‌های جدید به سوژه جدید جامعه و رسانه‌ها تبدیل شد، با سؤالاتی از سوی موافقان و مخالفان این طرح همراه شده است.

بعد از آنکه یک خبرگزاری برای اولین بار از عزم جدی بانک مرکزی برای حذف ۴ صفر از پول ملی و اعمال این تصمیم در طراحی جدید ایران‌چک‌های ۵۰هزار تومانی خبر داد،‌ رئیس کل بانک مرکزی رسماً موضوع را تأیید کرد و به تشریح جزئیات این طرح پرداخت.

عبدالناصر همتی دیروز در جمع فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی از ارسال لایحه حذف ۴ صفر به دولت خبر داد و چند ساعت بعد با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: لایحه حذف ۴صفر پول ملی را به دولت ارائه کرده‌ام و با توجه به عرف چند ده سال گذشته بین مردم پیشنهاد شده هر ده‌هزار ریال فعلی معادل یک تومان و هر تومان معادل یکصدریال جدید باشد. امیدوارم با تصویب دولت و تأیید مجلس محترم اقدامات اجرایی آن را آغاز کنیم.

همتی اما برای اینکه به ابهامات و سؤالات پیرامون حذف ۴ صفر از پول ملی پاسخ کاملی داده باشد،‌ بار دیگر با انتشار مطلب جدیدی در صفحه خود جزئیات جدیدتری از این طرح را مطرح کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص لایحه پیشنهادی حذف ۴ صفر از پول ملی تأکید کرد: لازمه اجرایی شدن این طرح تصویب دولت و تأیید مجلس است که امیدوارم تحقق یابد.

وی همچنین درباره فرایند زمانی اجرای این طرح گفت: یک فرایند زمان‌بر به‌لحاظ حقوقی و فنی دارد و بر مبنای برآورد کارشناسان ما اجرای آن نزدیک دو سال طول می‌کشد.

همتی البته تصریح کرده که این اقدام کنار سایر اقدامات اساسی بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی و به‌کارگیری ابزارهای نوین سیاست‌های پولی و شیوه‌های جدید و کارآمد نظارت بر بانک‌ها خواهد بود و عملیاتی شدن آن عملاً متأخر بر اصلاحات بانکی خواهد بود.

رئیس شورای پول و اعتبار درباره سازوکار ورود اسکناس‌های جدید به جامعه و حذف اسکناس‌های قدیمی نیز گفت: بعد از قانونی شدن، پول‌های جدید به‌تدریج و با جایگزینی آنها با اسکناس‌های فرسوده قبلی وارد چرخه می‌شوند و هزینه آن قابل مقایسه با هزینه چاپ حجم زیاد اسکناس‌های فعلی نخواهد بود.

به‌گفته همتی، اصلاح نرخ برابری پول ملی از طریق حذف صفرها وجهه پول ملی را در صحنه بین المللی ارتقا می‌بخشد و اقدامی است که در بسیاری از کشورها کنار سایر اقدامات، سرآغازی برای اصلاحات جدی اقتصادی است.

درج دیدگاه