صفحه اصلی تعاون چرا برخی فعالان دستفروش می شوند؟

چرا برخی فعالان دستفروش می شوند؟

از جمله مهم‌ترین دلایل ایجاد و گسترش مشاغل غیررسمی شامل افزایش مالیات و سهم بیمه اجتماعی در بخش‌های تولید و خدماتی بخش رسمی، مقررات و ضوابط دست‌وپاگیر، پرداخت‌های اجتماعی، فقدان ظرفیت‌ها و بسترهای شغلی مناسب در بازار کار و غیره بوده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌رضوی گفت: مشکل بیمه غرفه‌داران بازارهای شهرداری مشهد برطرف می‌شود.

به گزارش تعاون آنلاین، محمد سنجری ظهر امروز در جلسه رسیدگی به مشکلات مشاغل سیار و ساماندهی فروشندگان غیررسمی در روزبازارها، عصربازارها و شب‌بازارهای مشهد اظهار داشت: اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی از ساماندهی بازارهای شهری شهرداری حمایت می‌کند و ۳۵۰۰ غرفه‌دار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی در ۲۲ روزبازار، عصربازار و شب‌بازار مشهد حمایت و ساماندهی می‌شود.

وی افزود: در بحث توانمندسازی و افزایش مهارت‌آموزی غرفه‌داران بازارهای شهری آموزش‌های ۴ ساعته ماهانه پیش‌بینی شده و یکی دیگر از مسائلی که در دستور پیگیری و رسیدگی قرار گرفته بحث بیمه غرفه‌داران این بازارها بوده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به حضور دستفروشان در مشهد، خاطرنشان کرد: دستفروشان و بساطی‌ها به عنوان نمونه‌هایی از بخش غیررسمی اقتصاد، بخشی هستند که تمام جوامع توسعه یافته و توسعه نیافته با آن مواجه هستند و با برای ساماندهی آن‌ها حمایت تمامی دستگاه‌های متولی را شاهد باشیم.

سنجری با بیان اینکه در شکل‌گیری مشاغل غیررسمی، عوامل تاثیرگذار زیادی در سطح کلان و خرد وجود دارد، تصریح کرد: از جمله مهم‌ترین دلایل ایجاد و گسترش مشاغل غیررسمی شامل افزایش مالیات و سهم بیمه اجتماعی در بخش‌های تولید و خدماتی بخش رسمی، مقررات و ضوابط دست‌وپاگیر، پرداخت‌های اجتماعی، فقدان ظرفیت‌ها و بسترهای شغلی مناسب در بازار کار و غیره بوده است.

وی با بیان اینکه البته فعالان شاغلان غیررسمی آثار نسبتاً مطلوبی نیز دارد، تاکید کرد: رهایی از فقر و گرسنگی، دستیابی به شغلی موقت، تامین سرمایه اولیه برای ورود به بخش رسمی و غیره را می‌توان بخشی از این  آثار عنوان کرد.

درج دیدگاه