شکلات دیواین

داستان تعاون: تعاونی شکلات دیواین
داستان تعاون: تعاونی شکلات دیواین

کشور غنا یکی از کشورهای قاره ی آفریقاست که تولید کاکائو  نقش عمده ای در اقتصاد آن ایفا می کند. دانه های کاکائوی تولید شده در غنا از نظرکیفیت در رتبه ی اول جهان قرار دارد و این کشور با میانگین تولید سالانه ی ۷۰۷۰۰۰ تن در فاصله ی سالهای ۲۰۱۲- ۲۰۰۶  پس از کشور […]

کشور غنا یکی از کشورهای قاره ی آفریقاست که تولید کاکائو  نقش عمده ای در اقتصاد آن ایفا می کند. دانه های کاکائوی تولید شده در غنا از نظرکیفیت در رتبه ی اول جهان قرار دارد و این کشور با میانگین تولید سالانه ی ۷۰۷۰۰۰ تن در فاصله ی سالهای ۲۰۱۲- ۲۰۰۶  پس از کشور ساحل عاج، دومین کشور بزرگ تولید کننده ی کاکائو در جهان است. تقریبا تمامی کاکائوی تولید شده در این کشور صادر می گردد و از این رو این محصول در این کشور پس از طلا، مهمترین کالای صادراتی محسوب می شود. اهمیت این محصول در کشور غنا آن را به کافرمایی عمده تبدیل نموده و حدود ۲/۳ میلیون کشاورز و کارگر را از کل جمعیت ۳/۲۵ میلیون نفری آن به خدمت خود درآورده است.

«کیوپاکوکو» که به معنای « کشاورز کاکائوی خوب » در شهر توئی می باشد، یک شرکت تعاونی در حال رشد کاکائو است که در سال ۱۹۹۳ توسط تعدادی از کشاورزان پیشرو کاکائو که فرصت سازماندهی کشاورزان و عرضه ی محصولات خود به بازار را غنیمت شمردند، با حمایت و همکاری شرکت بازرگانی تویین که شرکتی بریتانیایی بود، سازمان های کمک رسانی مسیحی و فروشگاه های «بادی» در غنا، تاسیس گردید. این شرکت تعاونی در حال حاضر مالک شرکت شکلات دیواین در انگلستان است که محصولات شکلاتی ساخته شده از کاکائوی پرورش یافته توسط کیوپاکوکو را به بازار عرضه می کند.

این شرکت د رسال ۲۰۱۳، حدود ۸۷۹۰۷ عضو داشت که ۳۲ درصد آنان را زنان تشکیل می دادند. اعضای این شرکت عمدتاً خرده مالک هایی هستند که زندگی شان بسیار وابسته به درآمد کاکائو می باشد و اکثریت آنان در مناطق محروم و دور افتاده ای زندگی می کنند که علیرغم کشت کاکائو در آنها همچنان از نظر امکانات بهداشتی، آب آشامیدنی سالم ویا برق در مضیقه به سر می برند. بعلاوه اکثریت اعضا دارای سطوح پایین تحصیلات بوده و برخی از آنها هیچ گونه آموزشی دریافت نکرده اند.

شرکت تعاونی کیوپاکوکو که تحت قانون انجمن ها تعاونی (NLCD252) و آیین نامه ی انجمن های تعاونی ثبت نام نموده و نوعی اتحادیه ی تعاونی محسوب می گردد، دارای ۵۷ انجمن ثبت شده و بیش از ۱۲۰۰ حوزه ی تحت نظارت این انجمن ها می باشد.

در سال ۱۹۹۷، شرکت شکلات دِی (شرکتی انگلیسی که در حال حاضر شکلات دیواین نام دارد.) با مشارکت شرکت تعاونی کیوپاکوکو و شرکت بازرگانی تواین تاسیس گردید. این شرکت از کاکائوی کیوپاکوکو جهت تولید محصولات خود استفاده نموده و ۴۴ درصد سهام آن در اختیار کیوپاکوکو می باشد.

شرکت تعاونی کیوپاکوکو از حق بیمه ی تجارت مشروع خود برای پرداخت پاداش هایی به اعضای شرکت، سرمایه گذاری در پروژه های اجتماعی مانند مدارس، حفر چاه جهت تامین آب آشامیدنی در روستاهای مورد نظر و نیز تاسیس کلینیک های سیار استفاده می کند.

منبع وب سایت: http://www.kuapakokoo.com/

ترجمه و تحقیق: فریبا ایمانی

درج دیدگاه