صفحه اصلی تعاون اخبار وام ۱۰۰ میلیون تومانی صندوق کارآفرینی و امید به تعاونی های برتر

وام ۱۰۰ میلیون تومانی صندوق کارآفرینی و امید به تعاونی های برتر

سید حمید کلانتری معاون تعاون
سید حمید کلانتری معاون تعاون

تعاون آنلاین- سیدحمید کلانتری  معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یازدهمین جشنواره تعاونی های برترگفت: اخباری که از استان های کشور منتشر می شود نشانگر تحرک و پویایی و جذابیت برای برگزاری هفته تعاون بوده است. هدف اصلی ما این است که خود تعاونی ها مراسم هفته تعاون را برگزار کنند. به […]

تعاون آنلاین- سیدحمید کلانتری  معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یازدهمین جشنواره تعاونی های برترگفت: اخباری که از استان های کشور منتشر می شود نشانگر تحرک و پویایی و جذابیت برای برگزاری هفته تعاون بوده است. هدف اصلی ما این است که خود تعاونی ها مراسم هفته تعاون را برگزار کنند.

به گفته وی نهرهای کوچک و جویبارهایی که از روستاها و بخش ها و مناطق محروم به جریان افتاده و مرحله به مرحله بزرگتر شده و در قالب رودها به دریای خروشان توسعه کشور می پیوندد نشان دهنده تجدید حیات تعاونی ها است. در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگری نیازمند روحیه همکاری، همدلی و وحدت ملی هستیم.

کلانتری افزود: هفته تعاون فرصت مناسبی فراهم می آورد تا به این موضوع تأمل کنیم که چرا هدف متعالی سهم ۲۵درصدی تعاون از اقتصاد کشور محقق نشده است. عده ای بر این باورند که ادغام وزارت تعاون با وزارت کار و رفاه اجتماعی باعث عدم تحقق چشم انداز برنامه پنجم شده است. برخی دیگر عدم توجه مسئولان کشوری به تعاون و بعضی عدم همراهی بانک ها و مؤسسات مالی را از عوامل اصلی این اتفاق می دانند. اما مسأله مهم این است که فرهنگ تعاون در جامعه امروز به خوبی نهادینه نشده است.

معاون تعاون ضمن تأکید بر اینکه تعاونی ثروت اصلی تعاونی ها است افزود: شرکت های تعاونی باید تدبری در اصول اولیه تعاونی داشته باشند. امروز ۵۰۰ هزار نفر عضو هیئت مدیره تعاونی در سراسر کشور فعالیت می کنند. این رقم برای به جریان انداختن یک نهضت رقم کمی نیست. اگر صد هزار بنگاه اقتصادی موجود در کشور به هم پیوسته و هماهنگ فعالیت کنند مشکل فرهنگ تعاون حل می شود. تعاون را تعاونی ها باید پاس بدارند. متولی امور تعاونی ها قبل از دولت، شبکه تعاونی ها هستند. هزار و ششصد و هشتاد اتحادیه استانی و سراسری و ملی نقش همبستگی و پیوندسازی بین تعاونی ها را ایفا می کنند.

این مقام مسوول برای فعالسازی نهضت تعاون هشت گام تدوین شده مطرح کرد که عبارتند از:

  • ترویج فرهنگ تعاون برای همه اقشار جامعه
  • توانمند شدن تعاونی ها از نظر مدیریت بهره وری
  • فعال شدن اتحادیه ها و کارآمد شدن اتاق های تعاونی
  • جذب و جلب حمایت دولت از تعاونی ها و واگذاری امور دولتی به آنها
  • گسترش تعاملات شبکه ای مابین تعاونی ها
  • شکل گیری تعاونی های فراگیر ملی مانند تعاونی های تأمین نیاز
  • تأسیس بانک های قرض الحسنه تعاونی از محل اعتبارات تعاونی ها
  • توسعه بازار برندسازی و توجه به صادرات محصولات تعاونی ها

وی در پایان اعلام کرد: صندوق کارآفرینی و امید اعلام آمادگی کرده است تا به همه تعاونی های برتر جشنواره یازدهم وام صد میلیون تومانی قرض الحسنه اعطا کند. این صندوق در سال گذشته ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شبکه تعاونی ها تزریق کرده بود.

درج دیدگاه