صفحه اصلی تعاون اخبار تعاونی زاگرس پوش، تلفیق علم و صنعت است

تعاونی زاگرس پوش، تلفیق علم و صنعت است

رحیم چگینی تعاونی زاگرس پوش
رحیم چگینی تعاونی زاگرس پوش

رحیم چگینی مدیر عامل شرکت تعاونی زاگرس پوش   از تاریخچه و نحوه تاسیس تعاونی زاگرس پوش بگویید ؟ من و برادرانم حدود بیست سال پیش با سرمایه ای در حد چند ماشین چرخ خیاطی کار تولید را در پاساژی در شهر بروجرد شروع کردیم. در ابتدا از تجربیات برادر بزرگترم در خیاطی استفاده کرده […]

رحیم چگینی مدیر عامل شرکت تعاونی زاگرس پوش

 

از تاریخچه و نحوه تاسیس تعاونی زاگرس پوش بگویید ؟

من و برادرانم حدود بیست سال پیش با سرمایه ای در حد چند ماشین چرخ خیاطی کار تولید را در پاساژی در شهر بروجرد شروع کردیم. در ابتدا از تجربیات برادر بزرگترم در خیاطی استفاده کرده و کار را یاد گرفتیم. طی گذشت ده سال به تدریج فعالیت خود را گسترش دادیم و واحد صنعتی را در شهرک صنعتی بروجرد راه اندازی کردیم و در حال حاضر با ۳۵۰ پرسنل کار دوخت کت و شلوار به صورت کاملا صنعتی انجام می دهیم. در حال حاضر ۲۰ سکوی فروش داریم اما برنامه ما این است که تعداد فروشگاه ها را افزایش دهیم و بتوانیم برند زاگرس پوش را در کل کشور به طور مستقیم توزیع کنیم.

 

از ابتدا مدل تعاونی را برای فعالیت انتخاب کردید؟

در ابتدا و در ده سال اول به طور شخصی و خصوصی کار را پیش بردیم اما برای تاسیس واحد صنعتی احتیاج به حمایت مالی داشتیم و با مشاوره ها تصمیم به تاسیس شرکت تعاونی گرفتیم. در سال ۱۳۸۰ از بانک توسعه تعاون ۴۰۰ میلیون تسهیلات گرفتیم و مقدمات تاسیس واحد صنعتی را آغاز کردیم. در طول این سالها همیشه جزو مشتریان خوش حساب بانک بودیم. از سال ۱۳۸۲ به طور رسمی تحت عنوان شرکت تعاونی زاگرس پوش کار خود را آغاز کردیم.

 

صنعت نساجی در ایران را چطور ارزیابی می کنید ؟ به بازار خارجی هم راه پیدا کرده اید؟

ما اول باید کاری کنیم که اجناس تولید داخل را در کشور خود بفروشیم و بعد به صادرات بپردازیم. سالانه پنج میلیون کت و شلوار در کشور به فروش می رسد که سهم تولید کنندگان داخلی از این بازار ۱ میلیون و دویست هزار عدد بیشتر نیست. با توجه به امکانات و تکنولوژی و کیفیت واحدها ما می توانیم به راحتی نیاز داخل را تامین کنیم. در واحد صنعتی زاگرس پوش بهترین ماشین آلات دوخت که در کشورهای اروپایی از جمله ترکیه استفاده می شود فعال هستند. ما از این نظر هیچ چیز از محصولات روز دنیا کم نداریم و نیازی به واردات نداریم و  با مدیریت مناسب می توانیم بازار داخلی را در دست بگیریم. شرکت تعاونی زاگرس پوش حداقل به ۵۰ فروشگاه نیاز دارد تا بتواند محصول خود را به موقع به دست مصرف کننده برساند.

مثلث دولت، مصرف کننده و تولید کننده هر کدام باید کار خود را به بهترین نحو انجام دهند. دولت باید از مصرف کننده و تولید کننده حمایت کند و مصرف کننده نیز باید به کالای ایرانی اعتماد کند. البته در این بین تولید کننده نیز کالای با کیفیت و به روز به دست مصرف کننده برساند تا اعتماد او را جلب کند. من می گویم که مردم باید جنس با کیفیت ایرانی را بخرید.

برندهای خارجی از حمایت بیشتری نسبت به ما برخوردارند. به عنوان مثال یک برند ترکیه ای هزار متر فروشگاه در اختیار دارد اما ما مدتهاست که به دنبال سکوی فروش بیشتر هستیم.

 

آیا تسهیلاتی که بانکها پرداخت می کنند به صرفه است؟

بهره های بانکی یک دامی است که نمی توانیم از آن بیرون بیاییم. تسهیلات پراخت می شود اما سود آن به حدی است که ما هر چه سود می کنیم باید به بانک بدهیم به همین جهت نمی توانیم فعالیت خود را گسترش دهیم. همین تسهیلات پر سود نیز به سختی پرداخت می شود.

 

آیا محصولات تعاونی شما از نظر قیمت قابل رقابت با شابه خارجی هستند؟

اجناس بی کیفیت چینی با دامپینگ ( شکستن قیمت) بازار را در اختیار گرفته اند و رقابت با محصولی تا این اندازه ارزان و بی کیفیت سخت است. اما اجناس ما از نظر قیمت و کیفیت قابل رقابت با محصولات ترکیه ای است. ما به راحتی می توانیم اجناس خود را در بازار ایران و عراق و در صورت حمایت بیشتر حتی در روسیه توزیع کنیم.

 

چه تقاضایی از مسئولان دارید؟

تقاضای ما این است که هر کس، چه تولید کننده و چه مصرف کننده با حمایت از هم و همدلی از کالای ایرانی استفاده کنیم تا اقتصاد ما شکوفا شود. مسئولین نیز باید در عمل حمایت کنند و فقط به تصویب قوانین بسنده نکنند. البته لازم به ذکر است که در چند سال گذشته فضای نسبتا خوب حمایتی ایجاد شده و پیگیری های مناسبی از طرف وزرا و معاونین آنها انجام گرفته است به طوری که حمایت از طرف دولت و مقام معظم رهبری از  ما تولید کنندگان احساس می شود.

 

رکود چه تاثری در فعالیت تعاونی شما داشت؟

رکود واقعیتی غیر قابل انکار است اما راهکارهای مشخصی دارد. ما تلاش می کنیم که واحد را سرپا نگه داریم تا از این رکود بیرون بیاییم. خوشبختانه ما تا به حال توانستیم جان سالم به در ببریم اما بسیاری از  تعاونی ها نتوانستند دوام بیاورند و تعطیل شدند. در کنار رکود مشکل دیگر بحث قاچاق است. قاچاق مخصوصا در بخش پوشاک بسیار راحت است و شخص می تواند چمدان خود را پر پوشاک کند و به کشوروارد کند، اما متاسفانه امروز قاچاق کانتینری به کشور انجام می گیرد که با هوشمندی و اراده دولتمردان می توان جلوی آن را گرفت.

 

تعاونی ها علاوه بر درآمد زایی مسئولیت های اجتماعی نیز دارند، شما در این زمینه چه کارهایی انجام داده اید؟

ما در تعاونی زاگرس پوش از درخت بلوط به عنوان یکی از موهبات الهی در غرب کشور حمایت می کنیم. درخت بلوط در رشته کوه های زاگرس جزو درختان پر شما است که بسیار کم توقع است و با کمترین آب رشد می کند. اما متاسفانه چند سالی است که در خطر است. ما تعاونی زاگرس پوش کارتی تهی کرده ایم تحت عنوان کارت بلوط. با تهیه این کارت ده درصد از خرید هر مشتری صرف تحقیق و توسعه  جنگلهای بلوط می شود. همچنین دانشگاه علمی کاربردی تاسیس کردیم و ۳۰۰ نفر دانشجو آموزش طراحی و دوخت می بینند و برای آنها اشتغال هم ایجاد می کنیم.

با چند سفری که به کشورهای آلمان و ایتالیا و ترکیه رفتیم به این نتیجه رسیدیم که صنعت دوخت چه بازار بزرگی دارد. همانطور که می دانید پوشاک حلقه مفقوده نساجی است. یعنی پوشاک می تواند نساجی را به بازار وصل کند.

۱ دیدگاه

درج دیدگاه