صفحه اصلی تیتر یک تعاون رشد ۶ درصدی حجم و کاهش ۱۹ درصدی ارزش معاملات فرابورس در...

رشد ۶ درصدی حجم و کاهش ۱۹ درصدی ارزش معاملات فرابورس در آخرین هفته آبان

تعاون آنلاین –  شاخص فرابورس در آخرین روز کاری هفته ای که سپری شد (۲۶ آبان) با ۱.۵ درصد رشد به ۸۳۲ واحد و ارزش بازار نیز با افت ۰.۵ درصدی به ۹۶۲ هزار و ۶۸۰ میلیارد ریال رسید. در بازار ابزارهای نوین مالی نیز که دادوستد ۵۶ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۶ هزار […]

تعاون آنلاین –  شاخص فرابورس در آخرین روز کاری هفته ای که سپری شد (۲۶ آبان) با ۱.۵ درصد رشد به ۸۳۲ واحد و ارزش بازار نیز با افت ۰.۵ درصدی به ۹۶۲ هزار و ۶۸۰ میلیارد ریال رسید.
در بازار ابزارهای نوین مالی نیز که دادوستد ۵۶ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۶ هزار و ۸۱۵ میلیارد ریال را تجربه کرد در حالی حجم معاملات اوراق افزایش ۱۰۵ درصدی را تجربه کرد که ارزش آن با افت ۲۳ درصدی روبه‌رو شد.
در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) با رونق قابل ملاحظه‌ای همراه شد به طوری که ۵۰ میلیون ورقه به ارزش ۶۳۱ میلیارد ریال در این بخش، دست به دست شد که نسبت به هفته ماقبل افزایش ۱۷۰ درصدی را تجربه کرد.
نقل و انتقال ۶ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۶ هزار و ۱۱ میلیارد ریال و ۲۲۰ هزار میلیون ورقه تسه (اوراق تسهیلات مسکن) به ارزش ۱۷۳ میلیارد ریال، نتیجه معاملات انجام شده در اوراق بدهی و اوراق تسهیلات مسکن در بازار ابزارهای نوین مالی بود.
در بازار سهام فرابورس، فلزات اساسی‌ها هفته پررونقی را تجربه کردند به‌طوری که ارزش معاملات این گروه به ۵۲۴ میلیارد ریال رسید که با سهم ۳۰ درصدی از ارزش معاملات سهام در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه، در صدر صنایع فرابورسی ایستاد.
گروه‌های انبوه‌سازی و حمل و نقل نیز به ترتیب با نقل و انتقال ۱۳۷ و ۱۲۰ میلیارد ریال ورقه، سهم ۸ و ۷ درصدی از ارزش معاملات خرد بازار سهام را به خود اختصاص داده و در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند. گروه‌های پالایشی، پتروشیمی، محصولات غذایی به جز قند و شکر و بانک‌ها نیز در رده چهارم تا هفتم صنایعی ایستادند که بیشترین ارزش معاملات را تجربه کردند.
در این میان در آخرین روز معاملاتی هفته قبل گروه محصولات شیمیایی، اوراق تامین مالی و فلزات اساسی با سهم ۲۱، ۱۸ و ۱۲ درصدی از ارزش کل بازار، سه گروهی بودند که بیشترین ارزش بازار را به نام خود ثبت کردند.
انتقال نماد شرکت همکاران سیستم از بازار اول فرابورس به تابلوی بازار دوم بورس تهران، دیگر رخداد هفته گذشته فرابورس ایران به‌شمار می‌رود.
به گزارش  تعاون آنلاین  به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران؛این شرکت که در گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن قرار دارد در آخرین روز معاملاتی خود در فرابورس به تاریخ ۱۹ آبان ماه دارای سرمایه ۳ هزار و ۷۱۰ میلیارد ریال بود.
فرابورس ایران با ساختار و جایگاه قانونی مشابه بورس ولی با شرایط پذیرش و معامله ساده تر ایجاد شد تا حوزه شمول بازار سرمایه کشور را گسترش دهد.
مهم‌ترین وظیفه فرابورس ایران، ساماندهی و هدایت بخشی از بازار سرمایه می‌باشد که شرایط ورود به بورس اوراق بهادار را نداشته یا تمایل به ورود سریع‌تر به بازار را دارند، لذا رویه‌های پذیرش شرکت‌ها و تنوع شرایط پذیرش به گونه ای است که شرکت‌ها با احراز حداقل شرایط و در سریع ترین زمان ممکن، امکان ورود به بازار را داشته و از همه مزایای شرکت‌های پذیرفته شده در بازار اوراق بهادار استفاده کنند.

درج دیدگاه