صفحه اصلی منهای تعاون خبر روز بدهی‌های خارجی ایران ۱۰ هزار میلیون دلاری شد

بدهی‌های خارجی ایران ۱۰ هزار میلیون دلاری شد

تعاون آنلاین – با احتساب معوقات بیش از ۲۵۰۰ میلیون دلاری، حجم بدهی‌های خارجی ایران به رقمی بالغ بر ۱۰ هزار میلیون دلار می رسد.

براساس گزارشی که اخیرا بانک مرکزی برای سه ماهه ابتدای امسال منتشر کرده، بررسی جزییات عملکرد خارجی حساب‌های ایران حکایت از ان دارد که کل بدهی‌های خارجی در پایان دوره از ۷۵۷۰ میلیون دلار عبور کرده است که با احتساب دلار حدود ۳۰۳۵ تومانی در بازار بین‌بانکی در زمان مورد بررسی، رقمی حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان را در بر می‌گیرد.

تفکیک بدهی‌های خارجی بر اساس سررسید اولیه‌ نشان می دهد که حدود ۵۳۴۶ میلیون دلار مربوط به بدهی‌های میان مدت و بلند مدت و حدود ۲۲۲۵ میلیون دلار هم برای بدهی‌های کوتاه مدت است، اما اگر معوقات این بدهی که حدود ۲۵۳۱ میلیون دلار است مورد محاسبه قرار گیرد، در مجموع کل بدهی‌های خارجی ایران تا پایان خردادماه به ۱۰ هزار و ۱۰۲ میلیون دلار می رسد.

در سوی دیگر تراز حساب جاری تا ۵۲۳۱ میلیون تومان  بوده است. میزان صادرات کالا (فوب) از ایران حدود ۱۸ هزار و ۹۰۵ میلیون تومان و واردات کالا (فوب) تا ۱۲ هزار و ۳۸۳ میلیون دلار  نیز بوده که در مجموع تراز بازرگانی ۶۵۲۶ دلاری را رقم زده است.

 دارایی خارجی شبکه بانکی ۲۴۱ هزار میلیاردی شد

به گزارش ایسنا، همچنین در همین دوره بررسی خالص دارایی‌های خارجی شبکه بانکی نشان می‌دهد که بانک مرکزی در پایان خردادماه حدود ۱۸۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان دارایی خارجی داشته که با رشد ۱۳.۵ درصدی همراه بوده است.

این در حالی است که در مجموع شبکه بانکی حدود ۲۴۱ هزار میلیارد تومان دارایی خارجی دارد که از این رقم ۱۸۷ هزار میلیارد تومان متعلق به بانک مرکزی است که تا ۱۳.۵ درصد در پایان بهار امسال رشد دارد. همچنین حدود ۵۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای بانک‌ها ثبت شده است که بیانگر رشد ۱۲ درصدی  است.

درج دیدگاه