صفحه اصلی منهای تعاون خبر روز معاون وزیر جهاد کشاورزی : ذخایر کالاهای استراتژیک کشور کافی است

معاون وزیر جهاد کشاورزی : ذخایر کالاهای استراتژیک کشور کافی است

تعاون آنلاین – معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: اکنون ذخایر کالاهای استراتژیک و پر مصرف مانند گندم، برنج ، روغن و شکر کشور کافی است و کمبودی در این زمینه وجود ندارد و توانسته ایم با برنامه ریزی مناسب قیمت این محصولات در بازار را تثبیت کنیم.

علی قنبری روز دوشنبه در حاشیه مراسم نخستین جشنواره ملی کشاورزان ایران و سی و یکمین دوره انتخاب و معرفی کشاورزان برتر در مرکز همایش های صداو سیما در جمع خبرنگاران درباره افزایش قیمت برنج داخلی افزود: افزایش قیمت ها متناسب با افزایش هزینه های تولید بوده و گرانی محسوب نمی شود، ضمن این که شرکت بازرگانی دولتی و بخش خصوصی با واردات برنج های خارجی از افزایش غیر منطقی این محصول در بازار جلوگیری کرده اند.
وی ضمن رد ادعای برخی درخصوص افزایش قیمت برنج های وارداتی، اظهارداشت: هیچ افزایش قیمتی در برنج های وارداتی نداشتیم و اکنون برنج درجه یک هندی با قیمت ۳۸ هزار ریال ( ۳۸۰۰ تومان) در بازارعرضه می شود.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: وضعیت بازار برنج داخلی در شرایط مناسبی قرار دارد و برنج داخلی به میزان کافی در کشور تولید و ذخیره شده و با واردات برنج خارجی قیمت ها متعادل شده است.
وی افزود: چند ماه آینده درباره ذخیره برنج مشکلی نخواهیم داشت و میزان مصرف برنج در کشور سالیانه حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن است که از رقم دو میلیون و ۲۰۰ هزارتن آن در کشور تولید و نزدیک به یک میلیون آن از محل واردات تامین می شود.

قیمت ۱۳۰۰ تومانی خرید گندم قطعی نشده است
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: قیمت یکهزار و ۳۰۰ تومانی خرید تضمینی گندم هنوز قطعی نشده و قرار است در جلسه ای که وزیر جهاد کشاورزی با رییس جمهوری، قیمت پیشنهادی دولت با توجه به افزایش هزینه های تولید و نرخ تورم افزایش یابد.

عرضه شکر در بازار کمتر از قیمت دولتی
قنبری درباره وضعیت بازار شکر گفت: عرضه کافی شکر در بازار، موجب تعادل قیمت این کالا شده، به طوری که اکنون بهای شکر در بازار زیر قیمت دولتی عرضه می شود.

روغن مورد نیاز کشور تامین است
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره ذخیره و وضعیت بازار روغن افزود: مقدار ذخایر و قیمت این کالا در بازار مناسب است و به نظر می رسد مشکلی تا پایان سال برای این کالا وجود نداشته باشد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در نخستین جشنواره ملی کشاورزان ایران و سی یکمین دوره انتخاب و معرفی کشاورزان برتر که به عنوان یکی از اولویت های مهم بخش کشاورزی به شمار می رود در مجموع ۱۱۸ نفر کشاورز برتر تجلیل شدند.
نفرات برتر شامل ۱۰۲ نفر کشاورز نمونه و ۱۶ نفر پژوهشگر برتر که ۹۴ نفر مرد و هشت نفرکشاورز زن با میانگین سن بالای ۵۴ سال، و ۴۲ درصد آنها دارای تحصیلات لیسانس و بالاتر، ۳۶ درصد دیپلم و کاردانی و ۲۲ درصد ابتدایی و راهنمایی هستند.
انتخاب برترین‌ها به منظور تولید و کمیت تولید نیست، بلکه در تعیین یک کشاورز نمونه علاوه برکمیت، ارتقای کیفیت و سلامت محصول مدنظر قرار داشته است.
به گزارش ایرنا، استفاده از روش‌های نوین آبیاری، به‌کارگیری فناوری ‌های مناسب، نقش کشاورز در افزایش دانش کشاورزان دیگر و استفاده از روش‌های برتر مدیریتی از جمله عوامل انتخاب کشاورزان نمونه امسال است.
همچنین برای جلوگیری از افزایش هزینه‌ها، جشنواره همزمان با انتخاب کشاورزان نمونه برگزار می‌شود که شرکت‌های دانش‌بنیان، تجار موفق و بخش‌هایی مرتبط با بخش کشاورزی معرفی و تجلیل می شوند.
ارج نهادن به تلاش تولیدکنندگان و روستاییان، ایجاد انگیزه و رقابت سالم بین تولید کنندگان کشاورزی و تشویق آنان، معرفی الگوی عملی و قابل اعتماد جامعه کشاورزی و روستاییان و عشایر، تقویت و تعامل بین تولیدکنندگان و پژوهشگران و فناوران عرصه کشاورزی از اهداف برپایی این جشنواره است.

درج دیدگاه