صفحه اصلی تعاون بنیاد تعاون زندانیان؛ کور سویی ز چراغی رنجور

بنیاد تعاون زندانیان؛ کور سویی ز چراغی رنجور

تعاون آنلاین – «بیکاری» همیشه معضل جامعه بوده و هست و دغدغه مسئولان نیز مبارزه با این معضل بوده است و شاید یکی از دلایل اصلی وقوع جرایم در کشورمان نیز معضل بیکاری باشد. از اینرو حتی بیکاری می‌تواند برای زندانیانی که به دلایل مختلف در زندان به‌سر می‌برند خطرساز باشد و باعث تکرار جرم از سوی آنها شود؛ لذا اشتغال برای زندانیان هم می‌تواند مفید باشد و هم باعث کاهش و عدم تکرار جرم می‌شود.

یکی از نهادهای مستقل که از نظر فعالیت به نوعی زیرمجموعه قوه قضاییه محسوب می‌شود و توانسته کمک شایانی برای اشتغال زندانیان داشته باشد، به گونه‌ای که سالانه هزاران نفر در زندان ها از طریق آن تحت آموزش فنی و حرفه ای قرار می گیرند و چند ده هزار نفر در دوران محکومیت در ۷۶۰ واحد تولیدی، صنعتی، کشاورزی، دامپروری، پرورش آبزیان، صنایع دستی، صنایع پوشاک، صنایع چوب و فلز، تولید قطعات صنعتی، مبلمان شهری، تولید نهال و گل، محصولات باغی، خوراک دام و طیور در حال کار و تلاش هستند، «بنیاد تعاون زندانیان کشور» است.

این بنیاد فعالیت‌های خود را در سال ۱۳۲۶ تحت عنوان کارخانجات ندامتگاه آغاز کرد و در سال ۱۳۳۳ اولین اساسنامه بنیاد تعاون به تصویب هیات وزیران وقت رسید و از آن زمان تاکنون نقش ارزنده ای در حرفه آموزی و فراهم کردن شغل برای زندانیان داشته است. درآمدهای بنیاد تعاون نیز برای پرداخت آزادی زندانیان هزینه می شود و این بنیاد توانسته در ایجاد موسسات صنعتی و کشاورزی و خدماتی در جهت رسالت اشتغالزایی مددجویان نقش داشته باشد.

رحیم مطهرنژاد مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان کشور درباره اهداف این بنیاد گفت: از جمله اهداف ما حمایت از زندانیان برای بازگشت به جامعه و تحت پوشش قرار دادن خانواده آنهاست و توسعه اشتغال در زندان‌های سراسر کشور از دیگر اهداف ماست که در بنیاد تعاون آن را دنبال می‌کنیم.

اشتغال زندانی یعنی کاهش و عدم تکرار جرم

وی با تاکید بر اینکه اشتغال زندانی یعنی کاهش و عدم تکرار جرم، ادامه داد: تفکری در جامعه وجود دارد که زندانی کسی است که بهتر است مجازات شود نه اینکه خدمات دریافت کند، ولی زندانی همانند سایر انسان‌ها حقوقی دارد و یکی از حقوقش داشتن شغل مناسب است.

مطهرنژاد تاکید کرد: زندانیان در عین حال که می‌توانند برای کشور تولید آسیب و هزینه کنند، اگر به اشتغال آنان توجه شود می‌توانند به فرصت برای کشور تبدیل شوند. زندانیان انسان‌هایی هستند که ممکن است در اثر یک سانحه یا اختلاف مالی یا به علت اجرا گذاشتن مهریه به زندان افتاده باشند. متاسفانه در اذهان عمومی اینگونه جا افتاده که باید همه زندانیان را به یک چشم دید ولی اگر به زندان برویم می بینیم که افراد زیادی از گروه های مختلف اجتماع در زندان بسر می برند از افراد عادی گرفته تا استاد و پزشک و مهندس.

بیکاری زندانی باعث تکرار چرخه جرم می‌شود

وی با بیان اینکه باید آحاد جامعه حساب خانواده زندانیان را از زندانیان – با هر جرم و تخلفی – جدا کنند، گفت: متاسفانه به افرادی که سوء سابقه دارند در جامعه شغل مناسبی داده نمی شود و این بیکاری باعث تکرار چرخه جرم می شود که به صلاح کشور نیست. بر همین اساس ما زندانیان را آموزش می دهیم و در دوره محکومیت شان به آنها مهارتی را می آموزیم و از این طریق برایشان شغل ایجاد می شود و خانواده شان را سرپرستی می کنند؛ ناگفته نماند که باید حساب خانواده زندانیان را از زندانیان با هر جرم و تخلفی جدا کرد. ما هر چقدر از زندانیان چه در دوره محکومیت و چه در دوره بعد از آزادی شان حمایت کنیم درصد بازگشت شان به زندان و تکرار جرم کمتر می شود.

رسالت بنیاد تعاون زندانیان کشور، حرفه آموزی و اشتغال زندانیان است

مطهرنژاد با تاکید بر اینکه رسالت بنیاد تعاون زندانیان کشور، حرفه آموزی و اشتغال زندانیان است، تصریح کرد: آموزش زندانیان بصورت مشترک از سوی بنیاد و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و سازمان زندان ها انجام می شود و به زندانیان پس از شرکت در دوره های آموزشی گواهینامه فنی و حرفه‌ای داده می شود.

وی افزود: بنیاد حامی مالی انجمن های حمایت زندانیان است. همچنین بنیاد به انجمن های خاص که حامی خانواده های زندانیان فاقد سرپرست هستند، کمک می کند.

سالانه هزاران نفر از زندانیان در ۲۵۰ رشته فنی آموزش می بینند

مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان کشور ادامه داد: سالانه هزاران نفر در زندان ها در ۲۵۰ رشته فنی و حرفه‌ای در دوره محکومیت‌شان تحت آموزش قرار می‌گیرند و حرفه آموزی در زندان‌های سراسر کشور کاملا داوطلبانه است و زندانیان با علاقه در این کلاس ها شرکت می کنند. هم اکنون حدود ۵۰ هزار زندانی نیز مشغول به کار هستند.

مطهرنژاد ادامه داد: برخی از زندانیان در زندان حقوق می گیرند و برخی دیگر کارمزدی هستند. ۵۰ درصد حقوق آنها به خانواده شان و ۲۵ درصد برای تامین مایحتاج زندانیان در دوران محکومیت و ۲۵ درصد نیز برای آنان ذخیره و هنگام آزادی به آنان پرداخت می شود.

وی افزود: ما زیر نظر قوه قضاییه هستیم و هیات مدیره بنیاد از سوی رییس قوه قضاییه منصوب می شود.

مطهرنژاد یادآور شد: ما از دولت و کمک های مردمی بودجه ای را دریافت نمی کنیم.

 

بنیاد تعاون، حامی زندانیان خارج از کشور هست

مطهرنژاد با تاکید بر اینکه ما حامی زندانیان خارج از کشور هستیم، ادامه داد: با توجه به اینکه ایران در ۶۰ کشور دنیا زندانی دارد، درصددیم که به زندانیان خارج از کشور کمک کنیم. بحمدالله توانسته ایم تاکنون به زندانیان ایرانی در ۱۰ کشور دنیا کمک کنیم. ما این کمک ها را از طریق سفارتخانه ها برای مایحتاج آنها ارسال می کنیم و سبدهای اهدایی را برایشان در نظر می گیریم و خانواده آنها را شناسایی می کنیم و از طریق انجمن حمایت زندانیان آنها را تحت پوشش قرار می دهیم.

به گزارش ایسنا، وی خطاب به ایرانیانی که قصد سفرهای زیارتی یا سیاحتی یا تجارت به خارج از کشور دارند، گفت: مردم آگاه باشند در فرودگاه ها یا جاهای دیگر بسته یا کیفی را که به آنها می دهند نگیرند، زیرا اکثر این بسته ها و کیف ها حامل مواد مخدر است و آنها را گرفتار می کند؛ البته این امر نیاز به فرهنگ‌سازی و آموزش دارد که شما رسانه ها و صدا وسیما می توانید در این زمینه نقش ارزنده ای داشته باشید.

علاوه بر فیلم های شبکه مستند، ۵۰ فیلم و کلیپ از اشتغال زندانیان در آپارات موجود است

مطهرنژاد با اشاره به اینکه با همکاری شبکه مستند، دو مستند ساخته‌ایم، گفت: این مستندها در آپارات پخش شده است و دست اندرکاران شبکه مستند با حضور در زندان ها این مستندها را ساخته اند. هدف از این مستندها این است که مردم با زندان و زندانیان و جرایم آنها آشنا شوند؛ زیرا به نظرم نمایش این مستندها می تواند در کاهش جرایم در جامعه نقش داشته باشد ؛ البته به غیر از فیلم های شبکه مستند، بالغ بر ۵۰ گزارش تصویری، فیلم و کلیپ از اشتغال زندانیان در شبکه آپارات موجود است.

وی در پایان گفت:  بنیاد همچنین به زندانیان در زندان‌ها خدمات رفاهی ارائه می‌دهد و در حال حاضر ۱۲۰۰ فروشگاه با ارائه محصولات غذایی، بهداشتی، پوشاک، غذای طبخ شده، فست فود و ساندویچ، میوه و سبزی ، شیرینی و پوشاک نیاز های رفاهی زندانآن را با قیمت و کیفیت مناسب در اختیار آنان قرار می دهد.

درج دیدگاه