صفحه اصلی تعاون ۱۷.۵ درصد سهم بخش تعاون از تولید ناخالص داخلی نیوزیلند

با ارزش 42.3 میلیارد دلاری

۱۷.۵ درصد سهم بخش تعاون از تولید ناخالص داخلی نیوزیلند

تعاون آنلاین – سهم تعاونی های نیوزیلندی از اقتصاد کشورشان تقریبا ۲۰ درصد است.

برای اولین بار بخش تعاون نیوزیلند به طور دقیق رصد شد و آمار دقیقی از آن به دست آمد و اهمیت این بخش با ۱.۴ میلیون عضو و ۴۸ هزار و پانصد کارگر مشخص شد.

در این گزارش که توسط نهاد تجارت تعاونی نیوزیلند ارائه شده است ارزش بخش تعاون این کشور ۴۲.۳ میلیارد دلار اعلام شده و این بخش ۱۷.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد.

پژوهشگر ارشد دکتر النا گارنوسکا، از دانشگاه میسی می گوید: «نتایج این آمار به سیاستمدارن، تصمیم گیران و سرمایه گذاران قدرت تعاون را نشان می دهد و به آنها یاد آوری می کند که به بخش تعاون نگاه ویژه داشته باشند. همچنین تصمیم گیران متوجه می شوند که تعاون تا چه حد در زندگی روزمره مردم نفوذ داشته و در اقتصاد و جامعه تنیده شده است.»

به گزارش تعاون آنلاین و به نقل از سایت nz.coop بخش کشاورزی با ۶۵.۲ درصد سود، ۶۷.۶ دارایی و ۸۲.۸ درصد اشتغال در رتبه اول قرار دارد. بعد از کشاورزی بخش تعاونی های توزیعی و خرده فروشی با ۳۰.۳ درصد از سود در رتبه دوم قرار دارند. سهم این دو بخش در تعاون نیوزیلند در مقایسه با ۳۰۰ تعاونی برتر معرفی شده توسط اتحادیه بین المللی تعاونی ها دو برابر و در مقایسه با ۱۰۰ تعاونی برتر استرالیا سه برابر است.

اما بخش های بیمه، بانک و مالی در مقایسه با میانگین جهانی بخش کوچکی هستند. در حالی که سهم این سه بخش در جهان ۴۵ درصد است در نیوزیلند این رقم تنها ۳.۴ درصد است.

در این گزارش به مشارکت بخش تعاون در پیشرفت و توانمندسازی جامعه از طریق پیدا کردن راه های جدید برای رشد پایدار در محیط  ناپایدار و متغیر  و همچنین قرار دادن اقدامات اجتماعی و محیط زیستی در مرکز فعالیتهای تعاونی ها اشاره شده است.

دکتر لیسا کالاگر پژوهشگر دانشگاه آوکلند می گوید: «نیوزیلند یک مرکز اختصاصی و تخصصی برای تحقیق و پژوهش در زمینه تعاون ندارد در حالی که کشورهای پیشرو از این مراکز سود می برند.نتایج این تحقیق می تواند پایه برنامه ریزی های آینده اقتصاد نیوزیلند برای بخش تعاون قرار گیرد اما برای کامل شدن اطلاعات، شناخت نقطه قوت و ضعف ونیازها و در نهایت تصمیم گیری درست تحقیقات بیشتری نیاز است. تحقیقات بعدی می تواند در زمینه های توسعه پایدار تعاونی ها و تشکیل حلقه ها و روند های طولانی مدت انجام شود.»

کریگ پرسلند مدیر اجرایی ارشد تجارت تعاون نیوزیلند نیز در این باره می گوید: «این تحقیق تاثیر گذاری تعاون بر جامعه و اقتصاد کشور را تایید می کند. ما نیوزیلندی ها روحیه کار گروهی برای رسیدن به اهداف مشترک را داریم. ما همچنین این فرصت را داریم که تحقیقات خود را وسیع تر کنیم و از این طریق به گسترش تعاون و تعاونی ها در نیوزیلند کمک کنیم.»

 

درج دیدگاه