صفحه اصلی منهای تعاون خبر روز ایجاد ۴۵هزار شغل با اجرای طرح تکاپو در استان همیشه سبز ایران

ایجاد ۴۵هزار شغل با اجرای طرح تکاپو در استان همیشه سبز ایران

تعاون آنلاین – معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید، با اجرای فاز نخست طرح تکاپو ۴۵ هزار شغل در رسته خدمات مولد در استان مازندران ایجاد می شود.

‘عیسی منصوری’ افزود : مشاغل یاد شده در اجرای طرح تکاپو (توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار)در حوزه های گردشگری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، تولید و فرآوری مرکبات، پرورش میگو، پوشاک و خدمات، تولید و بسته بندی مرغ گوشتی، تولید محصولات چوبی،تولید برنج،گوشت و شیر و تولید محصولات ساختمانی است.
وی یادآور شد: مطالعه تحولات اشتغالی، زیست محیطی و فرهنگی-اجتماعی در استان مازندران نشان می دهد دو رسته کشاورزی و مسافرپذیری عمده مشاغل این استان را تشکیل می دهد.
منصوری تاکید کرد، روند اشتغال موجود در استان مازندران در صورتی که ادامه یابد، می تواند به گسترش بی رویه ویلاسازی و مشاغل کاذب به دلیل نابودی مزیت های اقتصادی منجر شود.
وی گفت: در صورت مداخله های توسعه ای می توان خدمات نظام یافته را در حوزه گردشگری افزایش داد که در نهایت به توسعه هدفمند کسب و کارهای منطقه منجر خواهد شد.
منصوری گفت: خدمات گردشگری می تواند به حفظ فرهنگ بومی و محلی و توسعه کسب و کارهای منطقه، صنایع دستی و کشاورزی از طریق رونق اقتصادی منجر شود.
وی درباره اقتصاد مازندران گفت: اقتصاد مازندران سه دوره را طی کرده است. دوره نخست مازندران به دوران کشاورزی و تولید سنتی و خدمات وابسته باز می گردد. در این دوره وضعیت آب و هزینه های تولید محصولات کشاورزی نسبت به دوره حال مطلوب تر و انگیزه تولید برای کشاورزان بیشتر بوده است.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نگاهی به آمارهای سال های دهه ۱۳۶۰ و ۱۳۷۰ نشان می دهد سهم اشتغال کشاورزی در این دوره بیش از ۶۰درصد بوده که بعد از گذر از این سال ها بخش صنعت نیز با محوریت صنایع تبدیلی به آن افزوده شده است.
منصوری ادامه داد: دوره دوم دوره با محوریت صنایع تبدیلی است. دوره سوم که تا به امروز ادامه دارد، دوره مسافر پذیری است که در آن خدمات گردشگری و مسافر پذیری استان رشد کرده است.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در این مطالعه ۵۷۸ هزار و ۴۰۰ نفر در رسته های مختلف از کشاورزی گرفته تا فناوری اطلاعات و ارتباطات ، صنعت و ساختمان در استان مازندران شناسایی شده اند.
منصوری با اشاره به تقسیمات استانی در طرح تکاپو گفت: استان مازندران را می توان به جهت کسب و کار به دو منطقه تقسیم کرد که شامل منطقه شرق و جنوب شرقی مازندران و منطقه غرب و نواحی ساحلی مازندران است.

منطقه شرق استان مازندران
وی توضیح داد: منطقه شرق مازندران به دلیل جلگه ای بودن، زمین های وسیع و بارش فراوان قابلیت های زیادی به لحاظ کشاورزی و دامداری دارد.استخرهای پرورش ماهی و میگو از دیگر قابلیت های شرق استان مازندران است.
به گفته منصوری ، محوریت قرار گرفتن کشاورزی به علت بارش فراوان، زمین های وسیع کشاورزی، زمین حاصلخیز، اختلاف کم دما در طول شبانه روز و آب فراوان است.
وی در ادامه گفت: وجود دو جاده مواصلاتی به پایتخت کشور و جابه جایی سالیانه میلیون ها مسافر و همچنین دسترسی آسان به کوههای البرز و قله دماوند این منطقه را به لحاظ گردشگری در زمره یکی از استان های برتر کشور در حوزه گردشگری قرار داده است.

منطقه غرب استان مازندران
وی با اشاره به منطقه غرب و نواحی ساحلی مازندران گفت: منطقه دوم شامل شهرستان های نوار ساحلی است که از غرب استان به سمت شرق استان از رامسر تا نور و از شمال به ساحل دریای مازندران اتصال دارند.
وی اظهار داشت: سالانه ۳۵ میلیون گردشگر داخلی و ۱۸۰هزار گردشگر خارجی که به طور عام از کشورهای حوزه خلیج فارس هستند به استان مازندران سفر می کنند. این امر باعث شده است تا حوزه گردشگری موتور محرک و منشا توسعه قسمت غربی و شمالی استان شود.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: این بخش از استان به غیر از توانمندی در حوزه گردشگری پتانسیل زیادی در تولید محصولات کشاورزی نظیر برنج و مرکبات دارد. همچنین فعالیت های دامی و صیادی از دیگر قابلیت های این منطقه است.
به گفته منصوری ، شاغلان در غرب مازندران ۶۵درصد در بخش خدمات، ۲۵درصد در بخش کشاورزی و ۱۰درصد به شکل پراکنده در بخش صنعت فعال هستند.

مطالعه اشتغال در طرح تکاپو
به گزارش ایرنا، معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با اجرای فاز نخست طرح تکاپو سه هزار و ۵۰۰ نفر در حوزه گردشگری، هفت هزار نفر در رشته فناوری اطلاعات و ارتباطات، یک هزار نفر در تولید گل و گیاه، هشت هزار نفر در تولید مرکبات، دو هزار و ۶۰۰ نفر در ماهیگیری و پرورش میگو، دو هزار و ۳۰۰ نفر در رسته پوشاک، یک هزار و ۹۰۰ نفر در تولید محصولات چوبی، دو هزار و ۵۰۰ نفر در شالیکوبی، دو هزار و ۷۰۰ نفر در رسته تولید و فرآوری گوشت، چهار هزار و ۵۰۰ نفر در تولید محصولات لبنی و ۲ هزار نفر در ساخت و تولید محصولات ساختمانی و خدمات ساختمانی به کار مشغول خواهند شد.
منصوری با اشاره به رشته های دانشگاهی مورد نیاز برای اجرای طرح تکاپو گفت: در مجموع ۸۲۰ نفر در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های مدیریت، کشاورزی، نساجی، علوم اجتماعی، نساجی، بازرگانی و فناوری اطلاعات نیاز است.
وی ادامه داد: همچنین پنج هزار و ۵۴۰ نفر نیروی انسانی دارای مهارت در اجرای این طرح مورد نیاز است.
منصوری با اشاره به مهارت مورد نیاز استان گفت: رشته های مهارت مورد نیاز شامل تولید محتوا، تولید نرم افزار(اپلکیشن)، طراحی سایت، طراحی بسته بندی، هتلداری، تورگردانی، رستوران داری، طبخ غذاهای محلی، بازی های بومی و محلی، طراحی و دوخت لباس های محلی، دوخت صنعتی و برخی از رشته های دیگر است.

ویژگی های اقتصادی و اجتماعی استان مازندران
جمعیت کل استان مازندران سه میلیون و ۱۸۲هزار نفر است که ۴.۱ درصد از جمعیت کشور را شامل می شود. از این تعداد ۴۲.۷ درصد در نقاط شهری و ۵۷.۳درصد در مناطق روستایی زندگی می کنند.
استان مازندران سهمی از منابع نفتی در تولید ناخالص داخلی ندارد، اما با بهره گیری از توان بالقوه اقتصادی توانسته جایگاه مناسبی به لحاظ کسب درآمد حفظ کند.
تخصیص ۴.۳ درصد تولید ناخالص داخلی یعنی اندکی بیشتر از سهم جمعیت استان به معنای بهره وری در حد میانگین کشوری از مزیت ها و منابع اقتصادی استان است.
استان مازندران دارای یک میلیون و ۷۶هزار و ۳۸۴ نفر نیروی کار فعال است که ۹۶۰هزار و ۲۰۰ نفر آن شاغل و ۱۱۶هزار ۱۸۴ نفر بیکار است.
نرخ بیکاری استان مازندران ۱۲.۱ درصد و باوجود توانمندی بالا در ایجاد اشتغال در رتبه ششم کشوری به لحاظ بیکاری قرار دارد.
تبدیل زمین های کشاورزی به شهرک های مسکونی ۴۰تا۵۰ برابری شدن قیمت زمین های مسکونی در مقایسه با زمین های کشاورزی ،دیر بازده بودن فعالیت های کشاورزی نسبت به خدماتی ،افزایش ناگهانی نرخ بالای مسافران، افزایش تمایل مسافران برای مالکیت زمین ها و ویلا سازی، همسونبودن توسعه کشاورزی و گردشگری از جمله مسائل مطرح شده در استان مازندران است.
سهم اشتغال در استان مازندران نشان می دهد ۲۰.۲درصد در بخش کشاورزی،۵۰درصد در بخش خدمات و ۲۹.۸درصد در بخش صنعت به کار اشتغال دارند.
استان مازندران را به جرات می توان یکی از استان های زرخیز کشور عنوان کرد. این استان قابلیت های بیشماری در همه زمینه ها دارد اما نیازمند برنامه ریزی است تا از قابلیت های استان برای تولید ثروت با ایجاد اشتغال به دست نیروی توانمند این خطه بهره مند شود.

درج دیدگاه