صفحه اصلی تعاون تولید هر تخته فرش ۱۰ نفر را مشغول کار می‌کند

تولید هر تخته فرش ۱۰ نفر را مشغول کار می‌کند

تعاون آنلاین – مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف می گوید: ۹۰ درصد صنعت فرش کشور صادراتی و ارزآور است و اشتغال بالایی دارد به نحوی که تولید یک تخته فرش حداقل ۱۰ نفر را مشغول کار می‌کند.

عبداله بهرامی اظهار کرد: در بحث قیمت تمام شده تولید فرش و صنایع دستی از تنوع بالایی برخوردار هستیم و می‌توان گفت که کشور ما در این عرصه در دنیا جزو سرآمدان حوزه صنایع دستی در تنوع و کمیت به شمار می‌رود ولی به دلیل همین تنوع در عرضه محصولات، ‌ قیمت تمام شده محصول و توان رقابت پذیری ما در بازارهای هدف کاهش یافته است.

وی افزود:متاسفانه بخش اعظمی از صادرات ما سنتی است و تجار فرش در خصوص بازاریابی و بازارسازی سنتی عمل می‌کنند، از سوی دیگر بدنه علمی و دانش آموخته به بدنه سنتی متصل نشده و این ضعف ساختاری در توان صادراتی ما تاثیرگذار بوده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های فرش دستباف با تاکید بر حمایت صنعت فرش به عنوان صنعتی مولد، اشتغالزا و درآمدزا افزود: امروز ۹۰ درصد صنعت فرش ایران، صادراتی و ارز آور است و فرصتهای شغلی بسیاری در آن وجود دارد، لذا وقتی صنعتی به این شکل بهینه در کشور داریم که مزیت‌های بالایی در بخش اشتغال دارد باید از آن حمایت کنیم.

به گزارش ایسنا، بهرامی تامین سرمایه را از جمله مشکلات پیش روی بافندگان عنوان کرد و گفت:متاسفانه بودجه کافی در این زمینه تخصیص داده نشده و برای حل مشکل نقدینگی و تامین سرمایه در حوزه فرش و صنایع دستی باید اعتبار کافی و مناسب پیش‌بینی شود.

این مقام مسئول تعاونی در پایان عدم اعتماد به بخش تعاون را در تضعیف جایگاه آن موثر دانست و گفت: تا زمانی که به بخش تعاون اعتنا و اعتماد کامل نشود و مسئولان به توانمندی بالای این بخش مردمی باور نداشته باشند، تعاون به جایگاه واقعی خود نخواهد رسید.

درج دیدگاه