صفحه اصلی تیتر دو تعاون ربیعی: ایجاد ۷۰۰هزار شغل در سال آینده قطعی است

ربیعی: ایجاد ۷۰۰هزار شغل در سال آینده قطعی است

تعاون آنلاین – زیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امیدواریم در سال ۹۶ یک میلیون شغل ایجاد شود اما ایجاد ۷۰۰ هزار شغلی قطعی است.

علی ربیعی با حضور در برنامه «نگاه یک» درباره تصمیمات اتخاذ شده در جلسه ستاد مدیریت بحران برای استان خوزستان گفت: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر جهاد کشاورزی با حضور در این جلسه اقدامات و برنامه‌های خود در این استان را تشریح کردند.

وی با اشاره به اینکه منشاء بخشی از آلودگی هوای خوزستان فرامنطقه ای است، گفت: سدهایی که در کشورهای همسایه ایجاد و تالاب ها را خشک کردند، از علل افزایش گرد و غبار و ریزگردها در خوزستان است.

ربیعی با بیان اینکه در هفته های آتی جلسات ستاد بحران را در استان خوزستان تشکیل خواهیم داد، ادامه داد: رئیس جمهور هم دستورات جدی را برای رفع مشکلات این استان صادر کردند.

وی اضافه کرد: اقدامات میان مدت و دراز مدت هم در این استان باید انجام و برای اشتغال هم باید چاره اندیشی و افزایش مهارت فردی برای اشتغال، به کارگیری مدیران بومی از دیگر اقداماتی است که باید انجام شود.

نرخ مشارکت نیروی کار به ۴۰.۴ درصد رسید

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اقتصاد کشورمان متغیر است، افزود: باید شکنندگی اقتصادمان را در مقابل تغییرات بیرونی کاهش دهیم و قدرت و ثبات اقتصادی داخل را در قالب اقتصاد مقاومتی افزایش دهیم و برای این منظور نیاز به برنامه مشخص و منظمی داریم.

ربیعی با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی چراغ راهنمای ماست، ادامه داد: بر اساس مطالعات، روند کلی شکنندگی اقتصاد ایران و همچنین میزان دسترسی روستاها به خدمات از سال ۲۰۱۳ به بعد رو به بهبود است.

وی گفت: در سال ۱۳۹۴ بیش از ۷۰۰ هزار و تا تابستان ۹۵ هم ۶۳۰ هزار شغل را ایجاد کردیم.

ربیعی درباره روند تغییرات جمعیت فعال و غیرفعال و نرخ مشارکت گفت: اکنون نرخ مشارکت نیروی کار ما به ۴۰.۴ درصد رسیده و جمعیت فعال ما ۲۶ میلیون و ۳۷۰ هزار نفر است.

وی با اشاره به اینکه اثرات تأخیری بازار کار از سال ۱۳۸۷ تا سال ۱۳۹۲ وجود دارد، ادامه داد: با نیروی کار متأخر که وارد بازار کار شد، مواجه شدیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نرخ مشارکت بانوان در اشتغال افزایش یافته است.

ربیعی با تاکید بر اینکه در سال ۱۳۹۴ بیش از  ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کردیم، افزود:  این آمار بر اساس دفترچه‌های تأمین اجتماعی نوبت اولی است.

وی گفت: سالانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و فارغ التحصیلان وارد بازار کار شدند، بنابراین ایجاد اشتغال محسوس نیست.

توسعه رسته‌های پراشتغال منطقه‌ای

ربیعی با اشاره به اینکه توسعه رسته‌های پر اشتغال منطقه‌ای یکی از برنامه های منطبق با اقتصاد مقاومتی است، افزود: سیاست زودبازده در دستور کار ما نیست و برنامه‌های رشد ما در میان مدت و بلند مدت ایجاد اشتغال می کنند.

وی با بیان اینکه  در سال ۱۳۹۳ هم بیش از ۶۰۰ هزار شغل ایجاد کردیم، اضافه کرد: در مجموع میزان ایجاد اشتغال در مقایسه با جمعیت فعال و غیرفعال  قابل دفاع است.

ربیعی درباره روند جمعیت فعال، شاغل و بیکار کشور در دهه اخیر گفت: در سال۹۲ جمعیت فعال ۲۳ میلیون و ۸۳۵ هزار نفر بوده است که این رقم به در تابستان امسال به ۲۶ میلیون و ۳۶۹  هزار نفر رسید.

توانمندی سازی ۲۰۰ هزار روستایی برای ورود به بازار کار

وی افزود: برنامه های سازمان فنی و حرفه ای کشور و طرح آموزش سیار و توانمند سازی نیروی کارهم در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

ربیعی ادامه داد: امسال آموزش حدود ۲۸۰ هزار نفر را در روستاها هدفگذاری کرده بودیم که تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار نفر را آموزش دادیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره راهبرد کاهش نرخ بیکاری در اقتصاد مقاومتی گفت: نرخ بیکاری ما اکنون حدود ۱۲ و هفت دهم درصد است که با سیاست های کارای پولی و مالی می توان آن را کاهش داد اما باید با اصلاح سیاست های نهادی و ساختاری طرف عرضه و تقاضای کار و تقاضای کل اقتصاد، نرخ بیکاری را کاهش دهیم.

ربیعی افزود: انتظار داریم در حوزه آی سی تی (ict) در سال آینده ۱۲۰ هزار شغل ایجاد کنیم.

وی اضافه کرد: با توجه به یک و نیم میلیارد دلاری که از صندوق توسعه ملی خواهیم گرفت و علاوه بر آن اعتبار هزار میلیارد تومانی، امیدواریم در سال ۱۳۹۶، در جهشی حدود یک میلیون شغل را ایجاد کنیم البته ایجاد ۷۰۰ هزار شغل در سال آینده قطعی است.

دبیر شورای عالی اشتغال گفت: در جلسه قبل این شورا موضوع آی سی تی و کارورزی را تصویب کردیم که در بخش کارورزی در سال ۹۶ حدود ۲۰۰ هزار شغل ایجاد خواهیم کرد.

ربیعی با بیان اینکه  مزیت های استان ها شناسایی شده است، افزود: در جلسه آینده شورای عالی اشتغال، استان های کردستان و سیستان و بلوچستان و سپس استان خوزستان بررسی می شود.

وی ادامه داد: سند اشتغال همه استان ها بررسی می شود.

ربیعی با بیان اینکه تجربه تأمین مالی خرد را در بهزیستی آغاز کردیم، گفت: در این طرح وثایق و تضامین تغییر می کند و گروه ها می توانند یکدیگر را تأئید کنند.

وی با اشاره به اینکه صندوق های خرد محلی و گروه های همیار را تشکیل خواهیم داد، افزود: پارسال حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان وام خرد پرداختیم و حدود ۱۰۰ هزار نفر در قالب ۶ هزار گروه همیار برنامه ما است که هر گروه همیار ۱۵ نفر را شامل می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: از سال ۱۳۶۷ تا سال ۱۳۹۲ تعداد ۳۲ میلیون وام در شبکه بانکی ثبت شده است که حدود نیمی از کشور از این وام ها بهره نبردند.

ربیعی با تاکید بر اینکه عدالت محور کردن تخصیص منابع مالی محور کار ما باید باشد، افزود: اگر هر برنامه رشد و توسعه، عدالت را ایجاد نکند و فقرا را ثروتمند نکند شکست خواهد خورد.

وی گفت: باید بر اساس مزیت های منطقه ها عمل کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: بر اساس آمار پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان، با ۱۲۷ هزار کودک بازمانده از تحصیل تماس تلفنی  گرفته شد که به تحصیل برگردند.

ربیعی اضافه کرد: سوء تغزیه کودکان را ۴۰ درصد، لاغری کودکان را ۵۰ درصد و کوتاهی قد و مرگ و میر در کودکان زیر ۵ سال را ۷۵ درصد کاهش دادیم.

وی با اشاره به اینکه تصمیم گرفتیم از هزار روز نخست زندگی کودکان حمایت کنیم، گفت: جلوگیری از نسلی شدن فقر از برنامه های ماست. ربیعی افزود: غربال گری هایی مانند شنوایی، بینایی و ژنتیک را اجباری کردیم و هزینه غربال گری فقرا را تأمین می کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  با تاکید بر اینکه باید فقرا را توانمند کنیم، گفت:  طرح های اجتماعی با طرح های فنی متفاوت است و نمی توان زمان بندی مشخصی را برای آن تعیین کرد زیرا متغیرات انسانی، اجتماعی و مالی در آن دخیل است.

وی افزود: بیمه کردن ۱۰ میلیون نفر از اقدامات خوب ما بود.

ربیعی گفت: خانوارهایی که شناسایی شدند و دارای سوء تغزیه هستند و بیش از ۱۰ میلیون نفر را شامل می شود سبدهای غذایی را دریافت می کنند.

وی افزود: یک مرحله آن با حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه در حال انجام است سپس بسته دیگر نزدیک شب عید توزیع می شود.

ربیعی در پاسخ به این پرسش که آیا توزیع سبدهای غذایی با هدف سیاسی و با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری انجام می شود؟ گفت: خیر. این گونه نیست. در سال های قبل هم توزیع این بسته ها بوده است و امسال نه تنها بیشتر نشده بلکه کمتر شده است.

وی افزود: آقای روحانی اهل اجماع است و کاری را جهت نفع شخصی و بدون رضای خدا انجام نمی دهد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) همکاری نزدیکی دارند، گفت: تأسیس گرمخانه ها سرعت گرفته و بیشتر شده است.

به گزارش مهر، ربیعی افزود: تا آنجایی که می توانستیم یارانه ثروتمندان را حذف کردیم و تلاش می کنیم نظام شناسایی را تقویت کنیم و دقت کنیم تا یارانه نیازمندان حذف نشود.

وی با اشاره به اینکه تیترهایی با عنوان  «دولت یارانه قطع کن» برای تاثیرگذاری در شب انتخابات منتشر می‌شود، از این موضوع گله کرد و گفت: این ها ملی فکر نمی کنند.

ربیعی افزود: باید برای برخی مسایل اجماع ملی تشکیل دهیم تا مشکلات حل شود.

درج دیدگاه