صفحه اصلی منهای تعاون خبر روز امروز سه برابر دولت های قبلی پول گندم به کشاورزان پرداخت می...

معاون توسعه روستایی

امروز سه برابر دولت های قبلی پول گندم به کشاورزان پرداخت می شود

Boy Gathering Bundles of Wheat near Combine 1999

تعاون آنلاین – معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس جمهوری گفت: امروز دولت یازدهم بابت خریداری هرکیلوگرم گندم از کشاورزان ۱۳ هزار ریال پرداخت می کند و این رقم بیش از سه برابر نرخ خرید محصول یاد شده در دولت های گذشته است .

سید ابوالفضل رضوی روز سه شنبه در نخستین المپیاد ملی بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، افزود: اینکه گفته می شود دولت تدبیر و امید توجه کمتری به کشاورزان و اقشار کم درآمد داشته، ظلم بزرگی به این دولت است، زیرا دولت های گذشته گندم را هر کیلو گرم چهار هزار ریال از کشاورزان خریداری می کردند.
وی خاطرنشان ساخت: اکنون هر کیلو گرم گندم به قیمت ۱۳ هزار ریال از کشاورزان خریداری می شود، درحالی که دولت یازدهم، همان یارانه دولت دهم را پرداخت می کند.
به گفته رضوی، براساس برنامه ششم توسعه سالیان رشد اقتصادی هشت درصدی پیش بینی شده، بنابراین برای رسیدن به رشد مزبور راهی به جز توجه به ارتقای بهره وری وجود ندارد .
وی یادآور شد: چنانچه نظام بهره وری به اندازه سال ۱۳۵۸ کارآمدی داشت، تولید ناخالص ملی ما چهار برابر نرخ فعلی بود، اما در زمینه رقم آن توضیحی نداد.
رضوی گفت : دولت یازدهم برای توسعه آبیاری تحت فشار در کشور نیز تسهیلات ۸۰ درصد بلاعوض به کشاورزان داده و حتی برای کشت گلخانه ای نیز وام هایی با نرخ سود ۱۰ درصد پرداخت .

** تخصیص یک درصد سرمایه های تملک دارایی به ارتقای بهره وری منجر می شود
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور اعلام کرد با تخصیص یک درصد از دارایی های تملک سرمایه ای به افزایش دانش و آموزش بهره برداران از طریق ورود مهندسان و فارغ التحصیلان این بخش، بهره وری بخش کشاورزی ارتقا می یابد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «احمد کبیری» در این مراسم افزود: طبق بخشی از ماده قانون بهره وری سازمان نظام مهندسی که عهده دار وظایفی از آن همچون زمان فعالیت مهندسان کشاورزی و ارتقای ارزش افزوده در این بخش با ترویج دانش فنی تاسیس آزمایشگاه ها و نظارت برآنها است اما بخش کشاورزی با کمبود منابع آبی، فرسایش خاک و آلودگی های زیست محیطی روبرو شده و مشخص است بجز افزایش بهره وری راهی ندارد.
وی ادامه داد: دانش آموختگان کشاورزی و اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی می توانند وظیفه آموزش بهره برداران را برعهده بگیرند.
کبیری تصریح کرد: دولت باید دانش را در کنار سایر نهاده ها به عنوان یک نهاده بزرگ بخش کشاورزی به رسمیت بشناسد؛ زیرا این امر از دیگر نهاده های بخش کشاورزی همچون کود، سم، بذر و سایر زیرساخت های بخش کشاورزی کم اهمیت تر نیست.
به گزارش ایرنا در نخستین المپیاد ملی بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی هفت نفر از بهره برداران در حوزه های مختلف کشاورزی نشان ملی بهره وری را دریافت کردند.
علی قنبری معاون وزیر جهاد کشاورزی آذرماه امسال اعلام کرد: امسال ۱۱ میلیون و ۵۰۰۰ هزار تن گندم به صورت تضمینی به مبلغ ۱۴۶ هزار ریال ( ۱۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان) از کشاورزان خریداری و مطالبات آنها در سطح کشور در این زمینه بطور کامل پرداخت شد.

درج دیدگاه