24.9 C
tehran
چهارشنبه, شهریور ۱, ۱۳۹۶
صفحه اصلی منهای تعاون خبر روز کشف ۲۰۶ میلیارد تومان کالای قاچاق در ۱۱ماهه اخیر در گمرک

کشف ۲۰۶ میلیارد تومان کالای قاچاق در ۱۱ماهه اخیر در گمرک

تعاون آنلاین – گمرک ایران از کشف ۲ هزار و ۶۰ میلیارد ریال(۲۰۶ میلیارد تومان) کالای قاچاق در ۱۱ ماهه امسال در گمرکات اجرایی و افزایش ۵۶ درصدی آن در همسنجی با پارسال با کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجاری خبر داد.

مجموع کشفیات کالای قاچاق در گمرکات سراسر کشور در سال گذشته یک هزار و ۳۱۹ میلیارد ریال بود.
در ۱۱ماههه امسال، پرونده های قاچاق متشکله در گمرکات اجرایی کشور یک هزار و ۵۶۶ فقره بوده است.
راه اندازی سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی منجر به افزایش کشفیات کالای قاچاق توسط گمرک ایران شده است.
«پروانه الکترونیکی، پنجره واحد مجازی و ارتباط الکترونیک، تجهیز گمرکات به امکانات کنترلی پیشرفته، کنترل الکترونیکی کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف، تبادل الکترونیکی اطلاعات بین گمرک و نیروی انتظامی، تله‌های الکترونیکی، سامانه ثبت و دریافت شماره شناسه گوشی‌های وارداتی (IMEI) در گمرک، الکترونیکی شدن نظارت ها در گمرک و راه اندازی سامانه مانیتورینگ کالاهای ترانزیتی، مانیفست الکترونیکی و کنترل مکانیزه قبض انبار» از مهمترین اقدام های گمرک ایران در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا به شمار می رود.
اکنون روزانه بطور میانگین ۱۰ هزار محموله در سراسر کشور از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی و سامانه جامع گمرکی به صورت الکترونیکی استعلام می شود.
بر این اساس، پنجره واحد گمرکی وسامانه جامع گمرکی در کمتر از یک دقیقه پاسخ هر استعلام را از طریق پیامک و بدون دخالت عوامل انسانی و به صورت اتوماتیک در اختیار واحد استعلام کننده قرار می دهد که در برخی موارد بعضی از این محموله ها در بررسی و کنترل تردد حامل ها برای تعیین تکلیف توسط ماموران نیروی انتظامی از طریق پنجره واحد گمرکی و سامانه جامع گمرکی استعلام می شوند.
به گزارش ایرنا، سامانه جامع گمرکی پنجره واحد تجارت فرامرزی پانزدهم مهرماه ۱۳۹۳ با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی رونمایی شد.
تبادل اطلاعات در چارچوب سامانه جامع گمرکی موجب شفافیت و سلامت تجارت می شود و با همکاری سازمان های مرتبط، شرایط را برای افرادی که تجارت قانونی و سالم می کنند، آسان تر و عرصه را برای متخلفان و قاچاقچیان تنگ تر می کند.
همچنین تازه ترین قابلیت های این سامانه جامع اواخر دی ماه امسال در آیینی در محل گمرک مهرآباد رونمایی شد.

درج دیدگاه