صفحه اصلی تعاون شکاف دستمزد بین زنان و مردان ۲۳ درصد است

بیانیه اتحادیه بین المللی تعاونی ها به مناسبت روز جهانی زن:

شکاف دستمزد بین زنان و مردان ۲۳ درصد است

تعاون آنلاین – اتحادیه بین المللی تعاونی ها به مناسبت روز جهانی زنان بیانیه ای منتشر کرده و در آن به نقش حیاتی جوامع کارگری در توسعه برابر برای از بین بردن شکاف های عمیق و نابرابری های جنسی اشاره کرده است.

در این بیانیه به طور خاص به وضعیت زنان در بازار کار پرداخته شده و اشاره شده است که زنان در بازار کار هنوز به صورت متفاوت از مردان ارزیابی می شوند و با زنان متفاوت از مردان رفتار می شود. زنان کمتر از ۴۰ درصد شغل های دنیا را در اختیار دارند و شکاف دستمزد ۲۳ درصد است یعنی زنان ۷۷ درصد چیزی را به دست می آورند که مردان حقوق می گیرند.

به گزارش تعاون آنلاین به نقل از سایت اتحادیه بین المللی تعاونی ها، در این بیانیه آمده است: به مناسبت بزرگداشت روز جهانی زن، اتحادیه بین المللی تعاونی ها قصد دارد توانایی تعاونی های جهان را با تعهدی که نسبت به اهداف توسعه پایدار دارد، در هم بیامیزد. اتحادیه قصد دارد افزون بر این، ضمن پایبندی به اصول و ارزش های تعاون، این اصول و ارزش ها را در مقام استراتژی هایی قدرتمند در مقابل نابرابری های جنسیتی کهنه ای که در بازار کار وجود دارند، مطرح نماید.

نگرانی بزرگ اتحادیه بین المللی تعاونی ها حوزه های به وجود آورنده تبعیضی است که مغفول مانده اند مانند تبعیض در وضعیت مهاجران که شامل آزار و اذیت، استثمار، محرومیت از امنیت اجتماعی و حقوق بسیار پایین برای این قشر آسیب دیده می شود. اتحادیه بین المللی تعاونی ها همچنین از افزایش نرخ بیکاری در زنان جوان ابراز نگرانی کرد و به این نکته اشاره کرد که حقوق بازنشستگی زنان در مقایسه با مردان بیش از ۱۰ درصد کمتر است.

در بیانیه روز جهانی زن، به تعهد تعاونی ها به برنامه توسعه پایدار سازمان ملل اشاره شده است. یکی از اهداف این برنامه از بین بردن نابرابری جنسیتی است و تعاونی ها در این زمینه اقدامات موثری انجام داده و می دهند. یکی از اقداماتی که در لبنان انجام شده و اتحادیه بین المللی تعاونی ها به آن اشاره کرده است در ادامه می خوانید.

در لبنان، زنان تعاونی “دِیر خانون” در جنوب لبنان با گروهی از جوانان فلسطینی، لبنانی و سوری برای تکمیل چرخه استفاده از انرژی خورشیدی و در نتیجه بالا بردن کیفیت فعالیت خود همکاری کردند.

این تعاونی گلاب، سرکه سیب، سس پرتقال، مربای زردآلو و رب گوجه فرنگی تولید می کند و قصد داشت از انرژی خورشیدی برای پوست کندن و خشک کردن میوه ها و بلند کردن جعبه های سنگین استفاده کند.

در سال ۲۰۱۶  تعاونی خانون با “جامعه صلح جهانی سبز مدیترانه” همکاری کردند تا بتوانند برای برپایی تجهیزات استفاده از انرژی خورشیدی تامین مالی کنند و در روز جهانی زن در سال ۲۰۱۷ این رویا به حقیقت پیوست.

“داد اسماعیل” مدیر عامل تعاونی زنان می گوید: «من حس می کنم که اوضاع برای زنان در حال تغییر است. قطع گاه و بیگاه برق باعث کاهش تولیدات، کاهش ساعات کاری و زندگی خصوصی ما می شود. انرژی خورشیدی باعث می شود که ما بتوانیم بدون محدودیت افق های جدیدی برای تعاونی خود ترسیم کنیم.»

همین اقدامات به ظاهر کوچک و کم اهمیت که در گوشه و کتار جهان انجام می شوند در کنار هم می توانند باعث تغییر در وضعیت زنان شوند.

 

 

درج دیدگاه