صفحه اصلی تعاون اخبار واگذاری کامل تعاونی’دامداران و کشاورزان کرمانشاه’ به موسسه کاسپین

واگذاری کامل تعاونی’دامداران و کشاورزان کرمانشاه’ به موسسه کاسپین

تعاون آنلاین – نماینده بانک مرکزی در غرب کشور از واگذاری کامل تعاونی ‘دامداران و کشاورزان کرمانشاه’ به موسسه اعتباری ‘کاسپین’ خبر داد و گفت: از این پس کاسپین پاسخگوی سپرده گذاران است.

رضا حواس بیگی افزود: همه دارایی‌ها، بدهی‌ها، سهام و تشکیلات شعب منطقه غرب تعاونی اعتباری دامداران و کشاورزان کرمانشاه به صورت رسمی تحویل موسسه کاسپین شده و از نظر قانونی کاسپین پاسخگوی سپرده گذاران این تعاونی است.
به گفته او ‘دیگر موسسه ای با عنوان دامداران و کشاورزان وجود خارجی ندارد.’
حواس بیگی عنوان کرد که ‘البته در منطقه غرب کشور تجمع و اعتراضی نسبت به تعاونی دامداران و کشاورزان وجود نداشته است.’
او در باره آمار سپرده گذاران و میزان سپرده‌های آنها نزد تعاونی دامداران و کشاورزان کرمانشاه هم گفت: این موضوع جز اطلاعات بانکی است و انتشار آن لزومی ندارد.
به اعتقاد حواس بیگی ‘اینکه کاسپین به صورت رسمی تعاونی دامداران و کشاورزان را تحویل گرفته است نشان ‌دهنده وضعیت مناسب این تعاونی نسبت به سایر تعاونی های زیرمجموعه بوده در غیر این صورت حاضر به تحویل گرفتن آن نبود.’
تا اواخر سال ۹۴ دامداران و کشاورزان کرمانشاه و هفت تعاونی فرشتگان، الزهرای مشهد، بدر توس مشهد، پیوند، حسنات اصفهان، امید جلین گرگان و عام کشاورزان مازندران با عنوان ‘آرمان ایرانیان’ فعالیت می کردند.
به دنبال ایجاد شائبه های مالی و قانونی در باره فعالیت این تعاونی ها، با نظارت بانک مرکزی و تصمیم سهامداران هر هشت تعاونی منحل شدند و قرار شد همه آنها در قالب موسسه مجوزدار کاسپین ادغام شوند.
مجوز فعالیت کاسپین مشروط به این بود که بتواند حساب و دارایی‌ همه تعاونی‌ ها را منتقل و با ساماندهی آنها به تعهداتش در قبال سپرده‌ گذاران عمل کند.

** آخرین وضعیت کاسپین
مشکل اصلی و اعتراض ها زمانی آغاز شد که تعاونی ‌های زیرمجموعه کاسپین به ویژه فرشتگان با کمبود نقدینگی و کسری مواجه شدند.
ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ۲۲ اسفند در گفت و گو با روزنامه اعتماد در باره موسسه اعتباری کاسپین گفت: باید به خاطر داشت با تغییر تابلوی موسسه و صدور دفترچه به نام موسسه کاسپین نمی‌توان گفت که این تعاونی‌ها در موسسه کاسپین ادغام شدند.
به گزارش ایرنا، به اعتقاد او ‘اتفاقی که باید بیفتد این است که هیات‌های تسویه تعاونی‌های منحله به واگذاری دارایی‌ها و سپرده‌ها به موسسه کاسپین اقدام کنند که اکنون همه تعاونی‌ها هنوز به این کار مبادرت نکرده‌اند.’
سیف ابراز امیدواری کرد که پس از انتقال دارایی‌ها و سپرده‌ها نزد تعاونی‌های منحل شده به موسسه کاسپین، موضوع حل شود.
گفته می شود که اکنون حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار سپرده ‌گذار ۱۶۰ هزار میلیارد ریال سپرده نزد موسسه کاسپین دارند که در انتظار تعیین تکلیف آن هستند.

درج دیدگاه