صفحه اصلی تعاون اخبار توسعه تعاون-روستاها با تسهیل‌گری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی:

توسعه تعاون-روستاها با تسهیل‌گری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی، بهبود وضعیت روستاها و اجرای اصول و راهکارهای برخاسته از شاخص‌های توسعه پایدار در جوامع روستایی را نیازمند توجه عمومی به توسعه پایدار، همکاری و همیاری عوامل توسعه‌ای انسان‌محور و انعطاف‌پذیری دولتی و غیردولتی در روستاها، در کنار مردم جوامع روستایی دانست و بیان کرد: اجرای صحیح طرح‌های اشتغال روستائیان و عشایر می‌تواند در این خصوص موثر واقع شود.

محمد سنجری در جلسه تبیین طرح تعاون- روستا که با حضور نمایندگان سازمان جهاد کشاورزی، دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری، سازمان نظام مهندسی کشاورزی، شرکت شهرک‌های کشاورزی، صندوق کارآفرینی امید و دستگاه‌های مرتبط با حوزه روستایی و کشاورزی استان  برگزار شد، ضمن تاکید بر سهم ۲۵ درصدی تعاون در اقتصاد گفت: چشم‌انداز طرح تعاون- روستا، به بهره‌برداری رساندن دو هزار طرح تعاونی در روستاها است که منجر به ایجاد ۲۶ هزار و ۲۱۸ شغل مولّد روستایی در سطح کشور خواهد شد.

وی الگوسازی تعاونی‌ها را از موضوعات مورد توجه این طرح عنوان کرد و خواستار ساماندهی فعالیت‌های مردمی بخش کشاورزی در قالب تعاونی‌ها شد.

سنجری تشریح کرد: در مرحله اول اجرای طرح تعاون- روستا، ۱۰۰۰ تعاونی در ۱۰۰۰ روستای کشور مد نظر قرار گرفت که در استان خراسان جنوبی، هدف‌گذاری ۲۲ تعاونی در دست اقدام است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی، هدف اصلی بخش تعاون را جذب صحیح منابع در اختیار، کاهش فقر، کاهش فاصله طبقاتی، توزیع عادلانه ثروت، استفاده از خرد جمعی و کار گروهی عنوان کرد و افزود: پایین آمدن ریسک سرمایه‌گذاری و جذب منابع خرد و کوچک در توجه به بخش تعاون میسر خواهد شد.

سنجری تسهیل‌گری را اولین اقدام دولت در راستای توسعه و تقویت بخش تعاون در روستاها دانست و ایجاد و بهبود فرصت‌های شغلی جدید در روستا، بهبود منزلت اجتماعی و اقتصادی مردم روستا، توسعه پایدار مناطق روستایی، رشد و توسعه روستاهای هدف، سازماندهی سرمایه‌های خرد، افزایش مشارکت مردمی و پیشگیری از مهاجرت را از مهمترین اهداف طرح تعاون- روستا برشمرد و تصریح کرد: ارتقاء شاخص‌های اجتماعی- فرهنگی و شاخص‌های اقتصادی از مهمترین دستاوردهای قابل پیش‌بینی برای این طرح است.

این مقام مسئول ضمن تاکید بر اهمیت توجه به روستاها با توجه به جمعیت بالای این گروه در استان، خواستار همراهی و هم‌افزایی کلیه دستگاه‌های مرتبط با حوزه کشاورزی در اجرای طرح‌های ابلاغی از سوی دولت شد.

سنجری به ۵۴ میلیارد تومان سهم استان از صندوق توسعه ملی با تمرکز بر ایجاد اشتغال پایدار در روستا و مناطق عشایری اشاره کرد و گفت: شناسایی و معرفی ظرفیت‌های روستایی، برگزاری کارگاه‌های توجیهی و آموزشی، ترویج فرهنگ کارآفرینی، اطلاع‌رسانی، آگاهی‌سازی و توجیه مخاطبان در حوزه‌های کاری مربوطه و همراهی در راستای اجرای برنامه‌های اشتغال مطرح‌شده از سوی دولت باید در استان به صورت جدی پیگیری گردد.

 

درج دیدگاه