صفحه اصلی تعاون اخبار همکاری با کردستان عراق

در سفر هیات تجاری اتاق تعاون استان همدان به اقلیم کردستان عراق:

همکاری با کردستان عراق

هیات ۲۹ نفره تجاری و بازاریابی اتاق تعاون استان همدان به استناد مجوز شماره۵۸۰۲/۹۶ مورخ ۲۷/۰۲/۱۳۹۶، از تاریخ ۱۶/۰۴/۱۳۹۶ به مقصد اقلیم کردستان عراق (سلیمانیه و اربیل) در گروه‌های متنوع کالایی از جمله مبل، منبّت، صنایع چوبی،MDF ، ساختمان بتن سبک و تیرچه، جالیز، کاشی و سرامیک، زعفران، میوه و تره‌بار، سیب‌زمینی و انواع مواد غذایی(شورجات، ترشیجات، رب‌گوجه و زیتون)، خشکبار (کشمش، مویز، گردو و…)، غلات، کیسه پروپلین (گونی)، طلا و جواهر، الکترونیک و IT، لباس و پوشاک، دوچرخه، ماشین‌آلات کشاورزی، کیف و کفش و محصولات چرمی، تلقیح و تولید ملکه زنبور عسل، دام زنده و داروی گیاهی اعزام شد.

در روز اول (شنبه ۱۷/۴/۱۳۹۶)، ضمن آشنایی با فضای اقتصادی و بازاریابی در اقلیم کردستان عراق در جلسه‌ای که به میزبانی رئیس اتحادیه وارد‌کنندگان و صادرکنندگان اقلیم کردستان عراق (شیخ مصطفی عبدالرحمن) در سالن جلسات هتل پالاس برگزار گردید، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه (آقای مسعودیان)، مساعد اقتصادی رئیس‌جمهور عراق (کاک عبدالله حاجی‌سعید)، استاندار سلیمانیه (عمر احمد)، رئیس شورای استان سلیمانیه (کاک آزاد محمدامین)، رئیس شرکت‌ها و رقابت‌های تجاری سلیمانیه (جناب آقای سوران)، رئیس مرکز اقامت سلیمانیه (کاک عثمان) و اعضاء اتحادیه شرکت کردند که در این جلسه آقای شیخ مصطفی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان ضمن اعلام خیرمقدم به هیات تجاری ایران اعلام آمادگی جهت هرگونه همکاری و مساعدت کرده و با توجه به تفاهمنامه فی‌مابین و سابقه همکاری‌های متقابل و فضای همدلی با اتاق تعاون استان همدان، نسبت به معرفی بازار و اعضا و بازرگانان اقدام نمود. سپس آقای مسعودیان، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه از همجواری اقلیم کردستان با کشور ایران و قرابت فرهنگی بین دو ملت، به عنوان یک فرصت ممتاز یاد کرد و بازسازی عراق را شرایط خوبی برای حضور در عرصه‌های اقتصادی دانست. خصوصا اینکه استان همدان در اقلیم کردستان عراق از شهرت و اعتبار خوبی برخوردار است و بهتر توانسته در بازار اقلیم، اعتماد بازرگانان را جلب نماید.

استان همدان برای اقلیم کردستان عراق از یک اعتبار ویژه برخوردار است و سابقه خوبی دارد. خصوصا اتاق تعاون همدان قراردادهای خوبی تنظیم نموده و بین مدیران و فعالان اقتصادی از جایگاه خوبی برخوردار است.

در ادامه، کاک عبدالله حاجی‌سعید، مساعد اقتصادی رئیس‌جمهور عراق عنوان کرد: ایران دوست روزهای سخت ماست. ما مدتی میهمان ایرانی‌ها بودیم. بنده مدتی در همدان زندگی کرده‌ام و خود را مدیون ایرانی‌ها می‌دانم. حجم زیادی از معاملات و بازرگانی خارجی با ایران، اگرچه بخاطر شرایط منطقه کاهش یافته است، اما در آینده امیدواریم بتوانیم شاهد رونق بیشتری در تجارت خارجی با ایران باشیم. خصوصا از استان همدان می‌خواهیم حضور بهتری در عراق داشته باشد. کشورهای رقیب، از جمله ترکیه حضور فعالی دارد. امیدواریم ایران بتواند جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

حاجی‌سعید در پایان سلام و تحیت خود را به مسئولین و استاندار همدان اعلام کرد.

پس از آن، دبیر اتاق تعاون استان همدان ضمن تشکر از میزبانی اقلیم کردستان و مساعدت و همکاری‌های قبلی، عرض سلام استاندار محترم همدان و مدیران استان را ابلاغ کرد و به معرفی اعضا هیات بازرگانی پرداخت. در پایان دبیر اتاق تعاون به سوالات هفت شبکه خبری پاسخ داد.

در روز دوم (یکشنبه ۱۸/۴/۹۶)، اعضا هیات تجاری با مدیران اتاق بازرگانی سلیمانیه ملاقات کردند و ضمن معرفی خود مقرر گردید که در روز ۲۰/۴/۱۳۹۶ با دعوت اعضا اتاق بازرگانی، زمینه ملاقات‌های رو در رو و مذاکرات فراهم گردد. با این حال در این جلسه نیز تعدادی از بازرگانان حضورداشتند و با ارتباط تلفنی ملاقات‌هایی صورت پذیرفت. در ادامه اعضا هیات تجاری با حضور در مراکز اقتصادی سلیمانیه اقدام به بازاریابی و مراودات تجاری نمودند.

در روز سوم (دوشنبه ۱۹/۰۴/۱۳۹۶)، هیات تجاری به استان اربیل اعزام شدند و ضمن حضور در کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل، به اتاق بازرگانی اربیل رفته و با استقبال گرم مدیران اتاق بازرگانی اربیل روبرو شدند. با حضور اعضا هیات تجاری در سالن جلسات، ابتدا کاک ماجد‌جلال خلیل، معاون امور بین‌الملل و مسئول میز ایران اتاق بازرگانی، به آنان خیرمقدم گفت و سپس در رابطه با استقبال اتاق بازرگانی از حضور و فعالیت اقتصادی و انجام معامله با ایران ابراز خرسندی نمود. سپس کاک ابراهیم صوفی، نایب رئیس اتاق بازرگانی سلیمانیه، ضمن عرض خوش‌آمد و استقبال از تجارت با ایران، درخواست کرد که در این فضای به وجود آمده، ایران سعی کند جایگاه واقعی خود را در بازرگانی خارجی اقلیم کردستان کسب کند. سپس دبیر اتاق تعاون استان با معرفی استان همدان در زمینه اقتصادی، گردشگری و تورسیم سلامت، درخواست کرد که با دعوت وزارت بهداشت و تندرستی اقلیم کردستان و تشکیل کنفرانس علمی پزشکان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در اقلیم کردستان حضور یافته و به سخنرانی علمی بپردازد که با استقبال روبرو شد.

در ادامه کلیه اعضا هیات تجاری به معرفی خود و فعالیت اقتصادیشان اقدام نمودند که در ادامه مذاکرات زمینه عقد قراردادهایی فراهم گردید. به همین منظور ضیافت ناهار از سوی اتاق بازرگانی اربیل به عمل آمد و در ادامه اعضا بازارهای اربیل را مورد بازدید قراردادند.

در روز چهارم (سه شنبه ۲۰/۴/۹۶)، در جلسه‌ای با حضور بازرگانان عضو اتاق بازرگانی سلیمانیه در سالن جلسات اتاق بازرگانی، پی‌گیری معاملات به عمل آمد. در همین جلسه، دبیر اتاق تعاون با رئیس اتاق بازرگانی سلیمانیه، سروان محمود محمد، ملاقاتی خصوصی داشت. از وی بخاطر پی‌گیری و تسهیل عقد قراردادها تقدیر شد و لوگوی اتاق تعاون به ایشان اهدا گردید. متقابلا لوگوی اتاق بازرگانی دریافت شد.

در این سفر، زمینه امضا شش قرارداد به مبلغ بیش از ۵۶ میلیون دلار فراهم گردید.

درج دیدگاه