صفحه اصلی تعاون اخبار تلاش وزیر تعاون برای حمایت از کارآفرینان

تلاش وزیر تعاون برای حمایت از کارآفرینان

با حمایت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تلاشهای صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون به شرکت های دانش بنیان ،استارت آپ ها و طرحهای کارآفرینی خدمات ارائه می شود.

به گزارش روابط عمومی صندوق، مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون در گفتگو با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به بیان آخرین فعالیت‌های صندوق پرداخت.
در ابتدای این گفتگو دکتر حسین نژاد گفت: در گذشته بیشتر خدمات صندوق به شرکت های تعاونی ارائه می‌شد که طی مدت اخیر بر اساس رهنمود‌ها و راهنمایی‌های دکتر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بخشی از خدمات را در دولت برای شرکت های دانش بنیان، استارت آپ ها و طرحهای کارآفرینانی که می‌توانند در صنعت و اقتصاد و کشور اثر اهرمی و قوی داشته باشند، مصوب نمودیم.

وی در مورد ارائه خدمات اعتباری به این شرکتها افزود: انواع ضمانت‌نامه‌ها در صندوق با ۵۰ % درصد هزینه سیستم بانکی صادر می‌شود. علاوه بر آن ضمانت‌نامه‌های اختصاصی نیز برای ارائه خدمات بیشتر به ایشان، طراحی شده است.

او اضافه کرد: ضمانت‌نامه‌های اعتباری برای طرح‌های دانش بنیان تا ۵۰۰ میلیون تومان با تضمین۱۰۰% تسهیلات بانکی و برای بیش از مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان تا ۸۰% تضمین تسهیلات صادر خواهد شد. ضمانت نامه دیگری نیز برای تامین مواد اولیه این شرکت‌ها و طرح های کار آفرینانه و لیزینگ یا تامین اقساطی تجهیزات نزد ذینفعان آنان تحت عنوان ضمانت نامه معاملات طراحی شده که ۱۰۰% مبلغ آن را از این طریق تضمین می‌کنیم. مدل دیگری هم به‌نام تامین مالی جمعی برای تضمین بودجه مردمی که در طرح های دانش بنیان سرمایه گذاری شده در نظر گرفته‌ایم که برای اطلاعات بیشتر علاقمندان می‌توانند به سایتwww.cf.cigf.irمراجعه کنند.
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون افزود: صندوق یک سیستم اعتبارسنجی و رتبه بندی راه اندازی کرده که شرکت های تعاونی را مورد بررسی قرار می‌دهد و طرح‌هایی که دارای توجیه اقتصادی و فنی باشند و به طور کل امتیاز بالایی بیاورند، خدماتی با شرایط بهتر و کارمزدهای بسیار اندک دریافت می کنند. البته اکنون صندوق به طور متوسط برای طرح‌های دانش بنیان حدود ۲۵% مبلغ ضمانت نامه، تضمین دریافت می‌کند و برای پروژه هایی با بالاترین رتبه اعتبارسنجی فقط سفته به عنوان تضمین دریافت می‌کنیم؛ یعنی بطور کل صندوق یک پنجم سیستم بانکی از شرکت های دانش بنیان تضمین دریافت می‌کند.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون در بخش پایانی گفتگو با اشاره به نوآوری‌های اخیر گفت: در راستای حمایت از شرکت‌های کارآفرین و دانش بنیان در سیستم بانکی نیز، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی رایزنی‌های بسیاری را با متولیان این بخش انجام دادند و هم اینک طی بخشنامه‌ای که بانک مرکزی به بانک‌ها ارسال کرده، ضمانت‌نامه صندوق در همه بانک ها مورد تأیید است و قانون معاملات دولتی نیز ضمانت صندوق را مورد تایید قرار داده است، که این امر موجب شده از لحاظ اعتباری شرکت‌های دانش بنیان با قدرت بیشتری فعالیت کنند چون اغلب این شرکت ها با بسیاری از بانکها و سیستم های اقتصادی کشور طرف معامله نیستند، لیکن صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون با اکثر بانک های کشور طرف معامله است و ضمانت این صندوق مورد وثوق و پذیرش بانک های سراسر کشور است.

 

درج دیدگاه