صفحه اصلی تعاون سهم ۲۵ درصدی کشاورزی از تعاونی‌های کشور

پراكندگي تعاوني‌ها به تفكيك فعاليت اقتصادي بررسي شد

سهم ۲۵ درصدی کشاورزی از تعاونی‌های کشور

کشاورزی

فرزانه طهرانی:تعاونی‌ها در تمام بخش‌های اقتصادی کشور فعال است اما برخی از فعالیت‌های اقتصادی توجه ویژه‌تری به کشاورزی داشته‌اند. بر اساس آمار اعلامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا مرداد ماه سال ۱۳۹۵، در مجموع ۲۰۵ هزار و ۴۵۵ تعاونی ثبت شده در کشور وجود داشته است. از مجموعه تعاونی‌های موجود بیشترین تعداد مربوط […]

فرزانه طهرانی:تعاونی‌ها در تمام بخش‌های اقتصادی کشور فعال است اما برخی از فعالیت‌های اقتصادی توجه ویژه‌تری به کشاورزی داشته‌اند. بر اساس آمار اعلامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا مرداد ماه سال ۱۳۹۵، در مجموع ۲۰۵ هزار و ۴۵۵ تعاونی ثبت شده در کشور وجود داشته است.

از مجموعه تعاونی‌های موجود بیشترین تعداد مربوط به گروه کشاورزی است که با ایجاد ۵۱ هزار و ۱۲ تعاونی ثبت شده، بالاترین سهم یعنی برابر ۲۴.۸ درصد را در این مجموعه به خود اختصاص داده است. تعاونی های کشاورزی عملا از سال‌های بعد از انقلاب فعالیت جدی خود را آغاز کرده‌اند. از ابتدای دهه ۶۰ با تشکیل تعاونی‌های دامداری، مرغداری، باغبانی و زراعی فعالیت تعاونی‌ها در این بخش آغاز شد. اگر بخواهیم آمار تعاونی‌های شیلاتی را نیز به مجموعه کشاورزی اضافه کنیم در کل تعداد تعاونی‌های کشاورزی با سه هزار و ۸۶۹ تعاونی شیلاتی به ۵۴ هزار و ۸۸۱ تعاونی می‌رسد. امروز فعالیت تعاونی‌ها در بخش کشاورزی به حوزه جنگلداری هم گسترش پیدا کرده و در تمام زیربخش های کشاورزی فعالیت‌هایی به صورت تعاونی به چشم می‌خورد. تشکیل تعاونی در بخش کشاورزی پس از انقلاب سفیدی که در رژیم پهلوی اتفاق افتاد توانست کمک قابل توجهی به کشاورزان خرده مالک داشته باشد. در تعاونی‌ها با تجمیع نهاده‌ها و ادوات کشاورزی، دهقانان توانستند از آورده‌های مطلوب‌تری برخوردار شوند و هزینه کمتری برای تولید بپردازند.

با وجود کسب رتبه اول توسط کشاورزی اما بخش صنعت نیز از این قافله چندان عقب نمانده و توانسته با ایجاد ۴۷ هزار و ۵۳ تعاونی، در جایگاه بعدی قرار گیرد. در بین ۱۵ فعالیت اقتصادی بررسی شده، ۶ گروه تعداد تعاونی هایشان از ۱۰ هزار بالاتر بوده و مابقی گروه‌ها از ۱۰ هزار به پایین تعاونی در اختیار دارند.

گروه ساختمان با ۳۴ هزار و ۱۸۴ تعاونی،  عمده فروشی و خرده‌فروشی با ۱۹ هزار و ۷۶۸ و مستغلات اجاره و فعالیت‌های کسب و کار با ۱۸ هزار و ۳۶۷ تعاونی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در این بررسی کمترین تعاونی ها مربوط به فعالیت‌های خانوارهای دارای مستخدم با ۱۷ تعاونی ثبت شده بوده است.

 

میدری

درج دیدگاه