صفحه اصلی تعاون اخبار تشکیل زنجیره تعاونی‌های تأمین نیاز

وزیر تعاون در جمع فعالان بخش تعاون خبرداد؛

تشکیل زنجیره تعاونی‌های تأمین نیاز

ربیعی در نشست فعالان بخش تعاون عنوان کرد: سهام عدالت مسیر غلطی را پیمود.

علی ربیعی، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با حضور در نشست فعالان بخش تعاون، اعضای فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی و اعضای اتاق تعاون ایران پیرامون بخش تعاون، گفت: شیوه سنتی رشد تعاونی ها نشان داد بیشتر از ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار شغل ایجاد نمی‌کند و ۶۰۰ شغل دیگر برای پاسخ به تقاضای فعلی نیروی کار را باید با کمک اجتماعات مردمی از جمله تعاون ایجاد کنیم. تجربیات سالهای ۹۴ و ۹۵ در زمینه اشتغالزایی نشان داد ظرفیت‌های خالی اشتغال کجاست و من می‌خواهم اشتغال را با تعاون بیشتر عجین کنم.

وی در ادامه به تصویب لایحه برداشت ریالی معادل ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات اشتغال در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: این مصوبه با ایرادهایی از سوی شورای نگهبان روبه‌رو شده که اگر برطرف شود، در آئین‌نامه اجرایی آن سهم تعاون را افزایش خواهم داد. قرار شد این ۱.۵ میلیارد دلار را در چند بانک سرمایه‌گذاری کنیم و به همان اندازه نیز بانکها پول بیاورند و با نرخ سود ۹ درصد تسهیلات پرداخت کنند.

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود ایجاد تعاون در روزنه‌های جدید را یکی از دغدغه ها و اولویت های خود عنوان کرد و بیان داشت: نمی‌توان تعاون را به‌زور در بخش‌هایی که قبلاً مانند تعاونی‌های اعتبار ایجاد شده بود، ایجاد کرد بلکه تعاون باید در بستر طبیعی خودش رشد کند.

وی گفت: تعاونی‌های تأمین نیاز که قرار است به همدیگر زنجیره شوند، بستر خوبی برای فعالیت هستند، به‌عنوان مثال شرکت‌های خصوصی را وقتی می‌خواهیم زنجیره کنیم می‌توانیم در شکل تعاونی این زنجیره را به‌وجود بیاوریم.

ربیعی با تأکید بر اینکه سهام عدالت مسیر غلطی را پیمود، افزود: به رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور نامه نوشتم چرا که سهام عدالت در پائین‌دست تعاونی است ولی در بالادست یک بخش خصوصی زامبی است. اگر این سهام به‌شکل تعاونی خروجی داشت سهم بخش تعاون از اقتصاد را افزایش می‌داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دیگر برنامه‌های خود در دولت دوازدهم را گسترش تعاونی برای گروههای هدف جدید مانند معلولان عنوان و تأکید کرد: جایگاه اتاق تعاون از نظر قانونی بسیار برجسته است و با اتاق‌های اصناف و بازرگانی قابل مقایسه نیست.

ربیعی همچنین در خصوص بانک توسعه تعاون اظهار داشت: این بانک باید گسترش یابد و در یکی دو ساله اخیر کمک‌های کوچکی به این بانک انجام بدهیم اما کافی نیست. باید بحث تضمین اعتبار را در خصوص بانک توسعه تعاون گسترش بدهیم تا این بانک تضامین شرکت‌های تعاونی را افزایش بدهد.

وی ایجاد زنجیره‌های افقی و عمومی تعاونی را مهم دانست و از دیگر برنامه‌های خود گره زدن افقی و عمودی تعاونی‌ها عنوان کرد و افزود: معتقدم گروههای زیادی از تشکل‌ها را می‌توانیم در قالب تعاونی‌ها ایجاد کنیم. تشکل‌ها یک سازمان مدنی هستند که باید با سازوکار مدنی مدیریت شوند.

وزیر پیشنهادی کار در خصوص پس گرفتن لایحه بخش تعاون از مجلس شورای اسلامی گفت: من با پس گرفتن آن موافق نیستم، اما بخش‌های زیادی از آن باید حذف شود. خلأهای موجود را بررسی کنیم و مواردی از آن را که اضافی است باید حذف کنیم.

ربیعی در پایان گفت: ۱۳ برنامه در بخش تعاون تدوین شده است که بخشی از آن مربوط به تعاونی‌های مرزنشینان است. تقویت تعاونی‌ها بخشی از برنامه‌های ما در دولت یازدهم بود.

 

درج دیدگاه