صفحه اصلی تعاون اخبار ۲۹ تعاونی، ۴۶ میلیون صادرات

روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان:

۲۹ تعاونی، ۴۶ میلیون صادرات

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اعلام کرد: در یک سال اخیر افزون بر ۴۶ میلیون دلار صادرات توسط ۲۹ شرکت تعاونی اصفهانی محصولات غیرنفتی به کشورهای دیگر صادر شده است.

محسن نیرومند در خصوص توسعه صادرات غیرنفتی بیان کرد: توسـعه صادرات غیرنفتی نه‌تنها از دیدگاه ارز‌آوری، بلکه از نظـر ایجـاد اشـتغال در داخـل کـشور نیز از اولویـت ویژه‌ای برخوردار است.

وی در ادامه گفت: به نظر می‌رسد تنوع صادرات غیرنفتی نه‌تنها از نظر دیدگاه اقتصادی، بلکه به عنـوان یـک راه‌حل سیاسی در راستای پیشبرد اهداف دولت نیز مؤثر است. امـروزه مردم هم می‌دانند که پیشرفت واقعی و پایدار اقتصادی کشور تا حد زیادی به توسـعه صـادرات و بـه‌دسـت‌آوردن بازارهای مطمئن در کشورهای مختلف وابسته است.

نیرومند در خصوص نقش تعاون در توسعه صادرات غیرنفتی بخش تعاونی اظهار کرد: بخش تعاون با همه تجارب و ظرفیت‌هایش باید بیش از پیش پـا بـه عرصـه عمـل گـذارد و بـا عـزم جـدی وارد بـازار صادرات کالا و خدمات شود . بدیهی است که باید با استفاده از فن‌آوری مدرن بازرگانی و شرایط موجود، جایگاه صادرات غیرنفتی را ارتقا بخشد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اعلام کرد: در حال حاضر ۲۹ شرکت تعاونی صادر کننده در استان اصفهان وجود دارد و در شرایطی که اقتصاد کشور با تحریم مواجه بود، میزان صادرات بخش تعاون استان درسال ۹۲ و ۹۳ نسبت به سال‌های گذشته ۲۸۷ درصد رشد داشته است و میزان صادرات بخش تعاون در طی ۱۷ سال گذشته افزون بر ۲۵۰ میلیون دلار بوده است.

نیرومند همچنین عنون کرد: عمده صادرات شرکت‌های تعاونی طی سال‌های اخیر به کشورهای ژاپن، بوسنی، عراق، انگلیس، دبی،کانادا، فرانسه، بحرین، امارات، قطر، افغانستان، ترکیه، سودان، بلژیک، افغانستان، پاکستان، عربستان، امارات، هند، تانزانیا، سریلانکا، آذربایجان و روسیه انجام می‌شود.

وی در خصوص انواع محصولات صادراتی اظهار داشت: محصولات کشاورزی، فرش دستبافت وتابلو‌فرش، محصولات پتروشیمی، نساجی و پوشاک، مصالح ساختمانی و لوازم خانگی، سنگ معدنی، نوار پرده عمودی،عرقیات گیاهی، کنسرو ماهی و صنایع‌دستی هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به لزوم حمایت از تعاونی‌های صادراتی گفـت: لازم به ذکر است هرساله در پایان سال مبلغی کمک بلاعوض از سوی وزارتخانه جهت اعطا به شرکت‌های صادراتی تخصیص داده می‌شد که با توجه به میزان آمار ارسالی به اداره کل بین شرکت‌های تعاونی صادراتی توزیع می‌گردید که متأسفانه درسال‌های اخیر برای این موضوع کمک بلاعوض تخصیص داده نشده است.

 

درج دیدگاه