صفحه اصلی تعاون اخبار  رفاه اقتصادی مردم را ترغیب به ماندن در مرزها می کند

 رفاه اقتصادی مردم را ترغیب به ماندن در مرزها می کند

  رفاه اقتصادی، مردم را ترغیب به ماندن در مرزها کرده و این امر حفاظت از مرزها را برای کشور تسهیل می کند. مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی  استان خراسان جنوبی با اعلام این مطلب در همایش هم اندیشی مشورتی کارگزاران بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان افزود: خراسان جنوبی سومین استان […]

 

رفاه اقتصادی، مردم را ترغیب به ماندن در مرزها کرده و این امر حفاظت از مرزها را برای کشور تسهیل می کند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی  استان خراسان جنوبی با اعلام این مطلب در همایش هم اندیشی مشورتی کارگزاران بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان افزود: خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور است که جمعیتی حدود ۸۰۰ هزار نفر را دارد و تراکم جمعیت در این استان رد هر کیلومتر ۵ نفر برآورد شده است.

محمد سنجری در این همایش که با حضور قائم مقام مدیر عامل و معاون بیمه ای و هماهنگی امور استانهای مرکز و مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برگزار شد، ادامه داد: پراکندگی جمعیتی سبب بروز محدودیت هایی در ارائه خدمات در استان شده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به ۴۶۰ کیلومتر مرز مشترک استان با کشور افغانستان اشاره کرد وگفت: بدون شک تامین امنیت داخلی کشور از برقراری امنیت پایدار در مرزها آغاز می شود که باید برای این امر اقدامات لازم و همه جانبه صورت بگیرد.

سنجری ضمن اشاره به جمعیت ۴۰درصدی روستاییان و ۲۵۰هزار نفری مرزنشینان در استان؛ یکی دیگر از اقداماتی که باید در شهرهای مرزی صورت بگیرد را توجه به اقتصاد ، معیشت و اشتغال مردم مرز نشین دانست و تاکید کرد: در صورت وجود بیکاری و درآمد ناکافی و مهاجرت مرزنشینان و روستاییان می توان شاهد بروز زمینه های نا امنی و بی ثباتی در امنیت نقاط مرزی باشیم ، که این مسئله بر لزوم برنامه ریزی دقیق برای توجه به مردم مرز نشین اصرار دارد.

وی درآمد سرانه خانواده روستایی را ۱۳۶میلیون ریال و هزینه سرانه خانواده روستایی را ۱۰۰میلیون ریال اعلام کرد . وی با تاکید بر اینکه باید برای اشتغال زایی و کمک به معیشت مردم مرز نشین در جهت ایجاد ثبات پایدار، سرمایه گزاری لازم در حوزه اقتصادی صورت گرفته و از ظرفیت بازارچه های مرزی استفاده کافی گردد .

او تاکید کرد: بخش اعظمی از تحقق امنیت پایدار در هر منطقه، محرومیت‌زدایی و رونق اقتصادی است، اما همین رونق اقتصادی و ایجاد امنیت پایدار اقتصادی، نیاز اولیه‌ای دارد و آن ایجاد چتر حمایتی مناسب در آن منطقه است. وی به ظرفیت شستا و صندوق های دولتی دیگر در خصوص سرمایه گذاری در منطقه اشاره کرد و از قائم مقام مدیر عامل صندوق اجتماعی بیمه روستاییان و عشایر خواست تا در خصوص فراوری محصولات کشاورزی روستاییان در استان سرمایه گذاری نماید و این مهم را راهی برای بازگرداندن ارزش افزوده تولیدات روستاییان و رونق اقتصادی در روستاها دانست.

در این همایش ، فیروزی قائم مقام مدیر عامل و معاون بیمه ای و هماهنگی امور استانها در مرکز با بیان اینکه هدف ما این است که روستاییان و عشایر در ایام کهولت سن عزتمند زندگی کنند، افزود: ۲۲ صندوق بیمه ای در کشور وجود دارد که ۳ صندوق بیمه عمومی است و صندوق بیمه سلامت، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر ازجمله آن هستند.

قائم مقام معاونت صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور گفت: ماهیت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر اختیاری و ارزان ترین صندوق بیمه ای کشور است که دو سوم حق بیمه توسط دولت و یک سوم توسط مردم پرداخت می‌شود.

وی افزود: باتوجه به اینکه ۱۲ سال از عمر این صندوق گذشته است یک میلیون و  ۶۰۰ هزار  نفر عضو این صندوق بیمه هستند و ۴۰ هزار مستمری بگیر درکل کشور از صندوق مستمری دریافت می‌کنند.

درج دیدگاه