صفحه اصلی تیتر یک تعاون گفت و گوی تعاون آنلاین با سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری...

گفت و گوی تعاون آنلاین با سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران: گرانی مسکن در پایه نرخ تورم/ به دنبال افزایش مدت بازپرداخت وام مسکن هستیم

چند سال است که مسکن در رکود قرار دارد و کارشناسان این حوزه معتقدند که اقدامات دولت کافی نبوده و تلاش بیشتری را می طلبد اما هوشنگ عشایری، سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در گفت و گو با تعاون آنلاین به اقدامات دولت در این زمینه اشاره کرد و گفت: برای رونق بخش مسکن پیشنهاد دادیم تا صندوق پس انداز مسکن یکم که با استقبال خوبی هم همراه بوده مدت سپرده گذاری از یک سال به ۸ ماه و باز پرداخت آن از ۱۲ سال به ۲۰ سال برسد اما به نظر می رسد که در سال ۱۵ تصویب خواهد شد اما پیشنهاد ما ۲۰ سال است.

 

چند سال است که مسکن در رکود قرار دارد و کارشناسان این حوزه معتقدند که اقدامات دولت کافی نبوده و تلاش بیشتری را می طلبد اما هوشنگ عشایری، سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران  در گفت و گو با تعاون آنلاین به اقدامات دولت در این زمینه اشاره کرد و گفت: برای رونق بخش مسکن پیشنهاد دادیم تا صندوق پس انداز مسکن یکم که با استقبال خوبی هم همراه بوده مدت سپرده گذاری از یک سال به ۸ ماه و باز پرداخت آن از ۱۲ سال به ۲۰ سال برسد اما به نظر می رسد که در سال ۱۵ تصویب خواهد شد اما پیشنهاد ما ۲۰ سال است.

وی با اشاره به اینکه دولت سالانه باید برنامه ریزی تولید حدود یک میلیون واحد مسکونی را داشته باشد تصریح کرد: مسکن از معدود بخش هایی است که دولت به صورت مستقیم برای ساخت آن ورود نمی کند اما سیاست‌گذاری هایی را انجام می دهد که خرید خانه برای مردم تسهیل شود که ارائه تسهیلات و کاهش نرخ سود آن یکی از این اقدامات تاکنون بوده است.

عشایری به واحدهای خالی  در کشور اشاره کرد و افزود:م حدود ۵ میلیون واحد خالی در کشور وجود دارد که نیمی از آن مربوط به واحدهای خالی از سکنه و نیمی دیگر خانه دوم هستند.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: در سال های گذشته کنترل تورم اتفاق افتاد و طبیعتا با توجه به شرایط و سیاست های اقتصادی در پیش گرفته شده مسکن در حاشیه توجهات قرار گرفت که این موضوع تا حدود سه سال طبیعی است اما اکنون بیش از چهار سال است که بخش مسکن هنوز در مرکز توجه قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه دیگر تجربه رشد قیمت ۳۰۰ درصدی را نخواهیم داشت گفت: مسکن در حدود نرخ تورم رشد قیمت دارد و مردم اکنون بر اساس نیازشان اقدام به خرید می کنند. رونق به زودی در بخش مسکن اتفاق خواهد افتاد اما افزایش قیمت گزافی را شاهد نخواهیم بود و در همان پایه نرخ تورم رشد قیمت اتفاق می افتد.

عشایری با بیان اینکه معاملات مهر ماه امسال نسبت به مهر ماه سال گذشته بالای ۳۰ درصد رشد داشته افزود: به دنبال این هستیم که رقم وام را بالا و مدت بازپرداخت را افزایش دهیم تا افراد بیشتری خانه دار شوند.

درج دیدگاه