صفحه اصلی تعاون اخبار جایگاه پنج هزار روستا در چارچوب اقتصاد ملی تقویت می شود/سهم تعاون...

جایگاه پنج هزار روستا در چارچوب اقتصاد ملی تقویت می شود/سهم تعاون از اقتصاد باید به ۲۵ درصد برسد

عضو شورای سیاستگذاری و اتاق فکر طرح « روستا تعاون» گفت: بر اساس ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه برای ارتقای جایگاه روستاها در اقتصاد ملی باید پنج هزار روستا به لحاظ اقتصادی تقویت شود. به گزارش تعاون آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی یزد ، محمد […]

عضو شورای سیاستگذاری و اتاق فکر طرح « روستا تعاون» گفت: بر اساس ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه برای ارتقای جایگاه روستاها در اقتصاد ملی باید پنج هزار روستا به لحاظ اقتصادی تقویت شود.

به گزارش تعاون آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی یزد ، محمد حسین پاپلی یزدی در نشست کمیته اجرایی طرح روستا تعاون این استان افزود: بر اساس ماده ۲۴ قانون برنامه ششم توسعه برای رساندن سهم بخش تعاون به ۲۵ درصد در اقتصاد ملی باید تمهیداتی اندیشیده شود؛ که با انجام امور فعلی به این عدد نخواهیم رسید.

وی ایجاد و توسعه ۵۴ خوشه کسب و کار روستایی، ساخت ۹۸ ناحیه صنعتی روستایی و آماده کردن حداقل یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از روستاییان و عشایر به عنوان پیشرو و تسهیل گر را جزو موارد ارتقای جایگاه یک روستا خواند.

عضو شورای سیاستگذاری و اتاق فکر طرح روستا تعاون، هدف از ایجاد این طرح را کمک به تحقق اشتغال در روستاها عنوان کرد و یادآور شد: این طرح بدین معنی نیست که در روستا یک تعاونی باشد؛ چرا که ممکن است در روستا چندین تعاونی باشد، یا یک تعاونی در چند روستا، چند دهستان و یا استان را در قالب موضوعی خاص پوشش دهد.

پاپلی یزدی با بیان چشم انداز اجرای طرح یاد شده در دوره یک ساله اظهار کرد: ایجاد فرصت شغلی جدید برای بیش از ۲۷ هزار نفر، اجرای حدود ۲ هزار طرح اشتغالزایی روستایی در بخش تعاون و راه اندازی ۹ گرایش فعالیت تعاونی در روستاها به عنوان چشم انداز یکساله اجرای این طرح است که حدود ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار به توسعه و تقویت بنیه اقتصاد جامعه روستایی کشور تخصیص داده می شود.

وی به راهکارهای بهبود وضعیت روستاها اشاره کرد و گفت: ادغام تعاونی های موجود، ایجاد اتحادیه برای تعاونی های موجود، ادغام و تکمیل اساسنامه تعاونی های توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی با تعاونی های وزارت تعاون و ایجاد تعاونی های جدید از جمله مواردی است که می تواند راهگشا باشد.

این عضو شورای سیاستگذاری طرح روستا تعاون در این باره پیشنهاد کرد: تعاونی های توسعه تعاون راهبردی، هدایت گر، پشتیبان، تسهیل گر و توانمندساز و نیز تعاونی های موضوعی، پیشین، همسطح و به ویژه پسین تعاونی ها ایجاد شود.

کاهش تعداد روستاهای استان به ۳۰۰ مورد

همچنین مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با بیان اینکه طرح روستا تعاون، فرصتی برای رونق بخشی به اقتصاد و پایداری روستاهاست، گفت: برای برنامه ریزی در این زمینه، ۲۲ روستا در مرحله نخست به عنوان جامعه هدف در نظر گرفته شد که یک سال آینده این تعداد به ۴۵ روستا خواهد رسید.

محمدحسین ریاحی با بیان بحران منابع آبی در روستاها افزود: به همین دلیل بخش کشاورزی و دامپروری در اقتصاد روستا با توجه به مشکل یاد شده دچار مشکل شد، به گونه ای که هم اکنون از شمار روستاهای استان از بیش از ۸۰۰ روستا به ۳۰۰ مورد رسیده و جمعیت آن کمتر از ۱۵ درصد جمعیت استان است.

وی تأکید کرد: اجرای این طرح می تواند پایه اقتصاد یک روستا را بر دیگر ظرفیت های آن منطقه متمرکز کند تا روستاها با استفاده از این فرصت، دوام و پایداری خود را حفظ کنند.

اکنون از یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت استان یزد حدود ۸۵ درصد در ۲۱شهر و بقیه در روستاها زندگی می کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درج دیدگاه