صفحه اصلی تعاون تسهیلات ارزان‌قیمت اشتغال روستایی از هفته آینده پرداخت می‌شود

تسهیلات ارزان‌قیمت اشتغال روستایی از هفته آینده پرداخت می‌شود

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه افزایش ۱۵ درصدی صادرات فرش در ۶ ماهه ابتدایی امسال امیدوارکننده نیست، گفت: برای توسعه صادرات و بازار فرش باید یک شورای راهبردی از نهادهای مرتبط تشکیل شود.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه افزایش ۱۵ درصدی صادرات فرش در ۶ ماهه ابتدایی امسال امیدوارکننده نیست، گفت: برای توسعه صادرات و بازار فرش باید یک شورای راهبردی از نهادهای مرتبط تشکیل شود.

به گزارش تعاون آنلاین، نخستین همایش اقتصاد مقاومتی، تولید واشتغال فرش دستباف، صبح امروز با حضور معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رئیس مرکز ملی فرش ایران و تعاونی‌های صنعت فرش آغاز به کار کرد.

در ابتدای این همایش حمید کلانتری، معاون وزیر تعاون با اشاره به اینکه ویژگی صنعت فرش برای تمام مسئولان و مردم شناخته شده است، گفت: صنعت فرش سرمایه اولیه محدودی نیاز دارد و به همین دلیل می‌توان قشر بزرگی از جامعه را به آن جذب کرد.

1396081715052514312448344

کلانتری افزود: باید صادرات صنایع فرش کشور را بیش از پیش تقویت کنیم و با شناخت دقیق بازارهای بین‌المللی در این عرصه به رقابت بپردازیم، بنابراین در این باره پیشنهاد می‌کنیم که فعالان صنعت فرش در قالب تشکل به رقابت بپردازند و با ایجاد یک شورای راهبردی از نهادهای ثابت و مرتبط، اهداف خود را دنبال کنند.

وی با اشاره به آمار افزایش ۱۵ درصدی صادرات فرش در شش ماهه ابتدایی امسال نسبت به سال گذشته گفت: این آمار چندان رضایت بخش نیست، چرا که ظرفیت‌های بسیاری در این صنعت وجود دارند که باید مورد توجه قرار گیرند، البته صنعت فرش باید با بخش تعاون گره بخورد.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:‌ قالیبافان زیر چتر تعاون می‌توانند گردهم آمده و آموزش مناسب و یافتن بازارهای هدف را دریابند و برای فروش صادرات یکپارچه برنامه‌ریزی کنند.

وی همچنین به نقش سازمان آموزش و فنی حرفه‌ای کشور اشاره کرد و گفت: فنی و حرفه‌ای با زیرساخت‌های موجود می‌تواند در راستای بهبود فرایند کیفی تولید فرش کشور گام بردارد.

کلانتری همچنین از به وجود آمدن ظرفیت پوشش بیمه‌ای برای قالیبافان از طریق صندوق بیمه عشایر و روستائیان که با همکاری اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف شهری و روستایی ایران به دست آمده، ابراز امیدواری کرد و گفت: تمام فعالان این صنعت می‌توانند از مزایای بیمه‌ای بهره‌مند شوند.

حمید کلانتر

این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفه اجتماعی همچنین از تدوین آئین‌نامه اجرایی ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت به اشتغال روستائی خبر داد و گفت: از هفته آینده پرداخت تسهیلات توسط بانک‌های عامل آغاز می‌شود.

وی افزود:‌ در این باره طرح یک‌هزار تعاونی در هزار روستا را ارائه کرده‌ایم که تعاونی‌های فرش دستباف نیز می‌توانند در این باره نقش جدی ایفا کنند.

براساس این گزارش، علی ربیعی با توجه به سفر رئیس‌جمهور به استان کرمانشاه، برخلاف اعلام قبلی در این همایش حاضر نشد و برای امور مربوط به زلزله‌زدگان به کرمانشاه سفر کرد.

پیشتر بهرامی مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف شهری و روستایی ایران گفته بود، نباید در ایجاد اشتغال پایدار ظرفیت‌های حوزه فرش دستباف را نادیده گرفت و این همایش بستر آشنایی بیشتر با توان و پتانسیل فرش دستباف را فراهم خواهد کرد.

وی ادامه می‌دهد: در این حوزه می‌توان در شهرها و روستاها با هزینه‌های کمتر اشتغال ایجاد کرده و کالای فاخر تولید شده را نیز با تلاش مضاعف در بازارهای هدف عرضه کرد. به گفته مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف شهری روستایی ایران، این همایش می‌‌تواند محرک توسعه و توانمندسازی تعاونی‌ها و اتحادیه‌های فرش دستباف بوده و گامی مثبت در راستای حفظ و استمرار اشتغال، تولید و صادرات این کالای فاخر ایرانی باشد که سنخیت کامل با سیاست‌های ابلاغی درباره اقتصاد مقاومتی دارد.

درج دیدگاه