صفحه اصلی تعاون اخبار ۵۰۰ هزار شغل با تحقق رشد ۶ درصدی

علی ربیعی:

۵۰۰ هزار شغل با تحقق رشد ۶ درصدی

علی ربیعی
علی ربیعی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: با رشد ۶ درصدی اقتصاد می‌توانیم حدود ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم و این درحالی است که بانک مرکزی، رشد اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۵ را به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰ معادل ۱۲.۵ درصد اعلام کرد.

علی ربیعی اظهار کرد: بر اساس محاسبات اولیه و مقدماتی انجام شده، تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۱۳۹۵ (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰) به ۶۶۹۱.۱ هزار میلیارد ریال رسیده که در مقایسه با رقم دوره مشابه سال قبل (۵۹۴۶.۷ هزار میلیارد ریال)، معادل ۱۲.۵ درصد افزایش یافته است.

ربیعی در حاشیه نخستین کارگاه بین‌المللی مطالعات بازار کار که در مجموعه تلاش برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: مدیریت بازار کار دانش است که در ایران کمتر به آن پرداخته شده است. در ایران تصوری وجود دارد مبنی بر اینکه اگر تولید راه بیاندازیم، رشد شکل می‌گیرد و در کنار آن اشتغال ایجاد می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سه دهه است چنین تفکری در کشور جاری است اما این تفکر صحیح نیست، با تاکید بر مدیریت بازار کار گفت: امروز نیاز به برنامه‌ریزی به سمت عرضه و تقاضا داریم. نبود کیفیت سرمایه‌گذاری یکی از مشکلات سال‌های اخیر است.

وی تاکید کرد: حتی جهت‌گیری وام‌های بانکی در سال‌های گذشته به سوی رشد و توسعه نبود. سرمایه‌گذاری ما در بازار سرمایه و جذب سرمایه‌گذاری خارجی بسیار اندک است.

به گفته ربیعی، نبود سرمایه‌گذاری باعث ایجاد مشکل در رشد اقتصادی می‌شود و نیز در سال‌های اخیر با کاهش قدرت خرید مواجه بوده‌ایم و مصرف داخلی با مشکل مواجه شده و از سوی دیگر اتصال به بازار جهانی برای اینکه سهمی از مصرف جهانی را در تولید داخلی بیاوریم به علت تحریم اتفاق نیفتاده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا بیان کرد: بر اثر تحریم‌ها ارتباط عمودی ما با بازار جهانی قطع شد و همین امر، رشد مبتنی بر تولید را با مشکل مواجه کرد. بخشی از اشتغال باید از این وادی صورت می‌گرفت.

ربیعی افزایش نیافتن نرخ مشارکت زنان و ورود دانش‌آموختگان و نبود مهارت را مهمترین پیچیدگی‌های بازار کار کشور عنوان کرد.

وی تاکید کرد: برنامه رشد فراگیر را باید توسعه دهیم و کانون محوری برنامه رشد فراگیر، رفتن به سمت رسته‌های پرکشش است. در بخش خدمات رسته‌های فناوری اطلاعات (آی تی IT)، فناوری اطلاعات و ارتباطات (آی سی تیICT) و بسته‌بندی را داریم که باید کمک نماییم این رسته‌ها شکل بگیرند.

به گفته ربیعی، همچنین باید بتوانیم نظام تامین مالی را برای این رسته‌ها تعریف کنیم. تجارب دنیا نشان می‌دهد ٢.٢ درصد از تولید ناخالص داخلی برای مدیریت بازار کار تخصیص می‌یابد.

وی عنوان نمود: اگر نیم درصد ارزش تولید ناخالص داخلی (gdp جی دی پی) را برای مدیریت بازار کار تخصیص دهیم رقم خوبی است و اگر بخواهیم ١.٢ درصد تخصیص دهیم ۷ هزار میلیارد تومان به سیاست‌گذاری بازار کار اختصاص خواهد یافت.

ربیعی گفت: امسال ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای توسعه بازار کار پیش‌بینی کردیم و برخی بودجه‌های دیگر در قالب وزارتخانه هم هست.

وی اظهار داشت: همچنین صندوق‌های نوآوری شکوفایی، کمیته امداد و بهزیستی هم دارای بودجه برای توسعه بازار کار هستند و این‌ها غیر از ١۵٠٠ میلیارد تومان است و اگر بتوانیم مدیریت کنیم دو تا سه سال دیگر در رشد هم تأثیر می‌گذارد.

وی به مدیریت بازار کار با مشوق‌های کارفرمایی برای جذب نیروی کار نظیر مشوق‌های بیمه‌ای، سهیم کردن دولت در مزد کارگر هم به نوعی برای آماده‌سازی جذب نیروی کار اشاره کرد و افزود: با اقدام‌های انجام شده در سال جاری می‌توانیم تجربه خوبی داشته باشیم اما در سال‌های آتی باید خود را به بازار جهانی متصل کنیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه جذب سرمایه‌گذاری خارجی در دولت یازدهم خوب بوده است، تاکید کرد: سرمایه‌گذاری مستقیم یا شریک شدن سرمایه در ایران تأثیرش بهتر است، این گام شروع شده و باید بتوانیم با همه دنیا آنگونه که رهبر معظم انقلاب تأکید کرده‌اند رابطه خوبی داشته باشیم که این پیام ارزشمندی است.

وی با اشاره به طرح کارورزی گفت: این طرح در سال ۱۳۹۵ نیز اجرا شده، اکنون داریم آرام حرکت می‌کنیم. یک نگرانی در حال گسترش این است که نیروی کار به کارگاه‌هایی می‌رود که از مزد مناسب برخوردار نیستند و از قانون کار هم خارج هستند.

ربیعی تصریح کرد: نیروی قدیمی که سابقه بیمه داشته باشد نمی‌تواند در طرح کارورزی بیاید. در این طرح از نیروی کار اول استفاده می‌شود. نظارت در این طرح انجام می‌شود و فرآیندی را طی می‌کند که استقبال هم می‌شود، ٧٠ درصد این طرح جذب بازار کار می‌شوند و این طرح در تمام کشورهایی که مثل ما بودند اجرا شده و طرح ما در مقایسه با کشورهای آسیایی از حمایت و امنیت شغلی بیشتری برخوردار است.

 

درج دیدگاه